Policjanci w Warszawie zatrzymali młodego mężczyznę, który - według ich ustaleń - we wtorkowy wieczór pobił na przystanku autobusowym w Wieliczce nauczyciela za to, że ten stanął w obronie czarnoskórego obcokrajowca. Po pobiciu jeden z dwóch napastników opublikował w sieci filmik, chwaląc się tym, co zrobili.
"Ustaliliśmy personalia około 20-letniego agresora, zabezpieczyliśmy nagrania monitoringu i przesłuchaliśmy świadków zdarzenia. Mężczyzna ten został dziś zatrzymany w Warszawie przez kryminalnych z Wieliczki, Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i miejscowych funkcjonariuszy" - poinformował rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce asp. Paweł Tomasik.
W zdarzeniu - jak podał - uczestniczył jeszcze jeden mężczyzna: jego rola będzie ustalana.
"Na podstawie zebranych materiałów nie mamy wątpliwości, że atak miał podłoże rasistowskie" - zaznaczył asp. Tomasik.
Do pobicia doszło we wtorkowy wieczór. 45-letni nauczyciel wracał do domu autobusem linii 204 z Krakowa do Wieliczki. Tym samym autobusem podróżowali dwaj mężczyźni, którzy - jak wynika z ustaleń policji - zachowywali się głośno i agresywnie.
Po opuszczeniu autobusu mężczyźni zaczepili stojącego na przystanku obcokrajowca pochodzącego z Konga. Gdy nauczyciel stanął w jego obronie, napastnicy użyli gazu pieprzowego, a później kilka razy uderzyli go w głowę - i uciekli.
Na tym jednak nie koniec. Po wszystkim jeden z napastników opublikował w mediach społecznościowych filmik, chwaląc się tym, co zrobili.
Policja dysponuje również nagraniami z monitoringu w autobusie i z osiedla położonego w pobliżu przystanku autobusowego.
Do sprawy odniósł się burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.
"Pragnę wyrazić swój stanowczy sprzeciw wobec wszelkich przejawów przemocy, agresji i nienawiści na tle narodowościowym czy prześladowczym. Podobnie jak mieszkańcy Wieliczki jestem zbulwersowany atakiem na drugiego człowieka na terenie naszego miasta, w którym ucierpieli obcokrajowiec, jak również mieszkaniec Wieliczki" - napisał samorządowiec w oświadczeniu.
Podziękował nauczycielowi, który stanął w obronie obcokrajowca, narażając własne życie i zdrowie.