Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 6 osób, w tym Pawła T., byłego wiceministra Skarbu Państwa w rządzie PO-PSL oraz byłego prezesa Giełdy Papierów Wartościowych - dowiedzieli się reporterzy śledczy RMF FM. To pierwsze zatrzymanie pośrednio wynikające z treści rozmów nagranych podczas tzw. afery podsłuchowej.
Według informacji, do których dotarło RMF FM, Paweł T. ma mieć postawione zarzuty przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Chodzi o zaniżenie wartości Ciechu przed jego sprzedażą. Ostateczne straty Skarbu Państwa na tej transakcji miały wynieść od 20 do 120 milionów złotych.
Paweł T., jako wiceminister Skarbu Państwa odpowiedzialny za prywatyzację państwowej firmy, miał zaakceptować i przedłożyć szefowi resortu wycenę akcji. Według prokuratury miał wiedzieć, że wycena jest nieobiektywna i nierzetelna oraz odpowiada cenie zaproponowanej przez spółkę KI Chemistry, kontrolowanej przez Kulczyk Holding.
>>>AFERA PODSŁUCHOWA. ROZMOWY JANA KULCZYKA<<<
Poza Pawłem T, zatrzymani zostali: ówczesny radca ministra skarbu, dyrektor, główny specjalista i dwóch ekspertów firmy, finansowej, która sporządzała wycenę spółki.
Śledztwo ws. Ciech SA to pokłosie afery podsłuchowej, która wybuchła w połowie 2014 roku. Podczas jednej z podsłuchanych rozmów byłego wiceministra skarbu Rafała Baniaka z lobbystą Piotrem Wawrzynowiczem padły słowa, które mogły świadczyć o nieprawidłowościach w prywatyzacji tej firmy. Temat ceny akcji Ciechu pojawił się także podczas nagranej dyskusji Wawrzynowicza z Janem Kulczykiem
14 października 2015 roku do Pawła T. zgłosiło się Centralne Biuro Antykorupcyjne z prośbą o wydanie dokumentów dot. prywatyzacji Ciechu z czasów jego pracy w resorcie Skarbu Państwa. Chodziło o nośniki elektroniczne (telefon komórkowy i tablet) z danymi za okres od listopada 2013 roku do sierpnia 2014 roku.
31 grudnia 2015 roku T. złożył rezygnację z funkcji prezesa Giełdy Papierów Wartościowych.
(az,ag)