​Naczelna Rada Lekarska skarży pakiety kolejkowy i onkologiczny do Trybunału Konstytucyjnego. "Naszym obowiązkiem jest działanie na rzecz dobra pacjentów" - mówił przed złożeniem wniosku prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz.

Robimy to z ciężkim sercem, ale naszym obowiązkiem jest działanie na rzecz dobra pacjentów - powiedział przed złożeniem wniosku Maciej Hamankiewicz.

Lekarze zaskarżyli te części pakietów, które dotyczą organizacji ich pracy. Jak informuje reporter RMF FM Grzegorz Kwolek, apelują też do Rzecznika Praw Obywatelskich, by zaskarżył pozostałe, ich zdaniem wadliwe, przepisy.

Hamankiewicz powiedział, że system ochrony zdrowia w Polsce "został jeszcze bardziej zdezorganizowany przez rozwiązania, które nazywane są pakietem antykolejkowym, pakiem onkologicznym". Pakiet onkologiczny zamiast poprawić finansowanie, (...) tak  naprawdę wszystkim leczącym te pieniądze zabrał. Na pewno zwycięzcą tych rozwiązań jest NFZ , bo tam oszczędności powstają, a ludzie umierają - dodał prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Poinformował też, że wyniki zewnętrznego audytu, który zleciła NRL, zostały przekazane premier Ewie Kopacz. 

W ubiegłym tygodniu Naczelna Rada Lekarska podjęła jednogłośnie decyzję o wystąpieniu do Trybunału z wnioskiem o zbadanie zgodności z konstytucją niektórych rozwiązań pakietu onkologicznego. O skierowanie do TK wniosku w sprawie pakietu NRL zwróciła się też do RPO. Wniosek NRL dotyczy przepisów dotyczących wykonywania zawodu lekarza - tylko w takim zakresie samorząd lekarski może składać wnioski do Trybunału.

"Podważanie konstytucyjności jest zadziwiające"

Na początku kwietnia NRL przedstawiła raport prawników, z którego wynika, że pakiety onkologiczny i kolejkowy mogą być niezgodne z konstytucją. Chodzi m.in. o zróżnicowanie uprawnień lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), choćby w zakresie uprawnień do wystawiania karty szybkiej diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO). Lekarz POZ może wystawić ją, gdy podejrzewa chorobę, lekarz specjalista - dopiero gdy potwierdzi diagnozę, przez co zdarza się, że pacjenci są odsyłani do lekarzy POZ w celu wystawienia karty.

W środę szef resortu zdrowia Bartosz Arłukowicz powiedział, że podważanie konstytucyjności pakietu onkologicznego przez szefa samorządu lekarskiego jest "zadziwiające".

Pakiet onkologiczny został wprowadzony z początkiem tego roku, by skrócić diagnozowanie i leczenie nowotworów. 

(md)