Dziś rozpoczyna się czterodniowe posiedzenie Sejmu - ostatnie przed przerwą wakacyjną. Posłowie wrócą do pracy dopiero 11 września.

Zmiany w Trybunale Konstytucyjnym

Pierwszym punktem obrad ma być projekt nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym oraz projekt ustawy zawierającej przepisy wprowadzające. Projekty wpłynęły do Sejmu na początku marca. Podpisali się pod nimi posłowie koalicji rządowej. Pierwsze czytanie projektów odbyło się pod koniec kwietnia. Razem z przyjętą już uchwałą Sejmu i propozycją zmiany konstytucji stanowią pakiet - prezentowanej jeszcze na początku marca przez szefa resortu sprawiedliwości Adama Bodnara i polityków rządzącej koalicji - kompleksowej reformy TK.

Po wprowadzeniu reformy moc utraciłyby trzy ustawy odnoszące się do funkcjonowania Trybunału - o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK. Jednocześnie - jak zapisano w projekcie zawierającym przepisy wprowadzające reformę - wydane w ostatnich latach wyroki TK w składzie z udziałem "osób nieuprawnionych do orzekania" są "nieważne i nie wywierają skutków". 

Posłowie mają pracować także nad projektem o uchyleniu ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022.

Sejm ma również kontynuować prace nad projektem nowelizacji ustawy o nieruchomościach rolnych Skarbu Państwa. Celem projektu - jak wskazał w uzasadnieniu poseł Mirosław Maliszewski (Polska 2050-TD) - jest dostosowanie polskich przepisów do zmian wprowadzonych w rozporządzeniu Komisji Europejskiej. 

Drugiego dnia obrad, Sejm ma pracować m.in. nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, który niedawno przyjął rząd. Projekt ten zakłada przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Posłowie w środę mają także zająć się projektem noweli ustawy o sporcie, który ma określić nowe podstawy ustalenia wysokości stypendium sportowego i nagród pieniężnych za wybitne osiągnięcia.

Sprawozdanie z działalności NBP i renta wdowia

W czwartek Sejm planuje zająć się sprawozdaniem komisji finansów publicznych z wykonania budżetu państwa za 2023 r. wraz z przedstawioną przez Najwyższą Izbę Kontroli analizą wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w 2023 r. oraz komisyjnym projektem uchwały w przedmiocie absolutorium. W planach jest także sprawozdanie z działalności Narodowego Banku Polskiego w 2023 r.

Wieczorem tego dnia posłowie mają zająć się także obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Powstał on z inicjatywy ponad 20 organizacji, w tym Porozumienia Ogólnopolskiego Związku Zawodowego oraz z udziałem Lewicy. 

W projekcie ustawy zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia.

Informacje o działaniach KRRiT oraz Rady Mediów Narodowych

Ostatniego dnia posiedzenia posłowie mają zapoznać się ze sprawozdaniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2023 r. oraz wysłuchać informacji o działalności Rady Mediów Narodowych w 2023 r. Planowane jest także przedstawienie informacji o działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2023 r.