Kilkaset osób oddało dziś w Krakowie krew do badania, a tym samym zarejestrowało się w bazie danych dawców szpiku kostnego. Wszystko w ramach trwającej na krakowskim Rynku akcji związanej z Dniem Dawcy Szpiku. Jej celem jest pomoc osobom chorym na białaczkę.
Organizatorem Dnia Dawcy Szpiku w Krakowie jest Fundacja DKMS Polska. Dzięki akcji wszystkie chętne osoby mogą dokonać rejestracji i tym samym zwiększyć szansę na wyzdrowienie osób chorych na białaczkę.
Jako dawca może zarejestrować się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja zajmuje tylko chwilę i polega na pobraniu 4 ml krwi. Na tej podstawie określane są cechy zgodności antygenowej. Do przeszczepu może dojść wówczas, gdy kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego. Rejestracja stanowi zatem poważną decyzję - gdy okazuje się, że któraś z zarejestrowanych osób jest genetycznym bliźniakiem osoby chorej, to daje jej nadzieję na nowe życie. Jeżeli potencjalny dawca rezygnuje - odbiera tę nadzieję.
W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że jest chory na białaczkę. Co drugi chory - zakwalifikowany do przeszczepu szpiku od dawcy niespokrewnionego - nie znajduje niestety swojego genetycznego bliźniaka. W Polsce jest zarejestrowanych jest 300 tysięcy dawców, z czego ponad 200 tysięcy w Fundacji DKMS Polska. W ciągu trzech lat jej działalności aż 145 osób oddało swoje komórki macierzyste, dając tym samym nadzieję na nowe życie osobom chorym zarówno w Polsce, jak i na świecie.