Dziesięć postępowań karnych zakończonych w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie z czasów rządów Zjednoczonej Prawicy teraz podjęto na nowo. Jak dowiedział się reporter RMF FM, to pierwsze efekty kwerendy spraw, które prokuratorzy przed zmianą władzy umarzali, bądź odmawiali wszczynania śledztwa.

Grupa prokuratorów przeprowadziła dotąd analizy kilkudziesięciu spraw. W przypadku dziesięciu postępowań stwierdziła, że powinny być one prowadzone, mimo decyzji o ich zakończeniu, bo nie została wyczerpana inicjatywa dowodowa.

To sprawy na różnym etapie, a także w różny sposób zakończone. Prokuratorzy podważyli najwięcej decyzji o odmowie wszczęcia śledztwa. Chodzi między innymi o sprawy z zawiadomienia Najwyższej Izby Kontroli dotyczące Orlenu, czy projektu samochodu elektrycznego Izera. Cześć zawiadomień dotyczy przekrętów przy wydawaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości, mamy też dwie sprawy z Danielem Obajtkiem w roli głównej, inne związane z zaniechaniami urzędników kancelarii premiera, czy oszukiwaniem Parlamentu Europejskiego. Poza tym są też śledztwa, które umorzono - między innymi dotyczące różnych incydentów podczas Strajków Kobiet czy marszu narodowców.

Tymi postępowaniami znów zajmą się prokuratorzy

Jedno z dziesięciu postępowań, którym ponownie zajmą się prokuratorzy, dotyczy podejrzeń wyłudzeń środków z Parlamentu Europejskiego na obsługę biur poselskich - chodzi o Ryszarda Czarneckiego i Kosmę Złotowskiego. W przypadku Czarneckiego mowa o 91 tys. zł, a Złotowskiego o ponad 180 tys. zł. To śledztwo było umorzone w styczniu tego roku.

Drugie wznowione postępowanie ma związek z udaremnieniem kontrolerom Najwyższej Izby Kontroli przeprowadzenia postępowania kontrolnego w PKN Orlen i prowadzonej przez koncern fundacji. Chodzi m.in. o odmowę udostępnienia pomieszczeń spółki i fundacji i nieprzedstawienie wymaganych dokumentów do kontroli. We wrześniu 2022 r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie.

Trzecie postępowanie jest związane z Danielem Obajtkiem. Chodzi o przyjęcie korzyści w kupnie nieruchomości poniżej wartości rynkowej w związku z pełnieniem funkcji prezesa zarządu Dyrektora Generalnego PKN Orlen. Wcześniej prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie.

Czwarte postępowanie, którym jeszcze raz zajmą się śledczy, dotyczy niedopełnienia obowiązków przez premiera oraz ministra do spraw rozwoju regionalnego w związku z przedłożeniem Komisji Europejskiej Krajowego Planu Odbudowy 3 maja 2021 r. - zamiast 30 kwietnia 2021 roku. W styczniu tego roku warszawska prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie.

Piąte wznowione postępowanie ma związek z Funduszem Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości. Dotyczy nieprawidłowego wydatkowania środków i niewłaściwego przeprowadzenia konkursów oraz wadliwej oceny złożonych ofert i tym samym przyznania dotacji kilku podmiotom, które nie spełniały kryteriów. Chodzi o Fundację Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia, Fundację Wyszehradzką, Fundację Altum. Postępowania zostaną wznowione także w przypadku przyznania środków w trybie pozakonkursowym i braku prawidłowej weryfikacji wniosku Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika w Toruniu i Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu. Wszystkie te sprawy dotyczą lat 2018 i 2019.  W lutym 2020 r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie.

Szóste podjęte na nowo postępowanie dotyczy pracownika ABW, który samochodem potrącił dwie uczestniczki Strajku Kobiet. Chodzi o wydarzenia z 26 października 2020 roku w Warszawie. Postępowanie będzie dotyczyło narażenia wielu osób na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Wcześniej w maju 2021 r. umorzyła je warszawska prokuratura.

Siódme podjęte na nowo postępowanie także ma związek ze Strajkiem Kobiet. Chodzi o wydarzenia z 9 grudnia 2020 r. w Warszawie i o złamanie ręki jednej z uczestniczek demonstracji przez policjanta prewencji przed komendą policji na Wilczej. To śledztwo było umorzone przez warszawską prokuraturę okręgową w listopadzie 2021 r.

Ósme wznowione postępowanie dotyczy wydarzeń z 11 listopada 2018 r. w Warszawie i publicznego  propagowania totalitarnego ustroju państwa i nawoływania  do nienawiści na tle różnic narodowościowych i rasowych podczas Marszu Niepodległości. To śledztwo zostało umorzone w maju 2020 r.

Dziewiąte podjęte na nowo postępowanie jest związane projektem samochodu elektrycznego Izera i niedopełnieniem obowiązków przez funkcjonariuszy kancelarii premiera, którzy w marcu 2022 r. mieli przekazać kontrolerom oryginały dokumentów dotyczących działalności spółki ElektroMobility Poland SA oraz wydatkowania pieniędzy na projekt Izery. Zamiast tego dokumenty zostały zniszczone. W lipcu 2022 r. warszawska prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w tej sprawie.

Dziesiąte postępowanie, które zostanie wznowione, dotyczy oskarżenia prywatnego, które Piotr Nisztor złożył przeciwko Grzegorzowi Jakubowskiego ws. fałszywych zeznań dotyczących okoliczności zatrudnienia Aleksandry Dołhan i Zdzisława Nisztora w spółkach Grupy Orlen. Wcześniej prokuratorzy odmówili wszczęcia tego śledztwa.

 

Opracowanie: