Tunezja od 2014 roku znajduje się na liście niebezpiecznych miejsc według Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Resort przypomina na swojej stronie, gdzie jeszcze nie należy podróżować. Poza Tunezją wskazuje m.in. na inne, najpopularniejsze kierunki wakacyjnych wyjazdów Polaków.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych już ponad rok temu odradzało wyjazdy do tunezyjskich miejscowości Bizerte, Tabarka, Hammamet, Tunis i Susa oraz na wyspę Dżerba w związku z zagrożeniami zamachów kierowanych również przeciwko turystom. Zdecydowanie odradzono również wyjazdy na tereny przygraniczne z Libią i Algierią, szczególnie do gubernatorstw Beja, Jendouba, Le Kef i Kasserine.
Podobny poziom niebezpieczeństwa jest również w Egipcie i Turcji. W Maroku z kolei zalecana jest "wzmożona ostrożność podczas pobytu w większych aglomeracjach miejskich i miejscowościach turystycznych (takich jak np. Rabat, Marrakesz, Fez, Casablanca, Tanger, Meknes, Agadir, Fnideq)". MSZ "odradza wyjazdy" także w przygraniczne regiony tego kraju.
MSZ zaleca zachować czujność przy podróżowaniu do Grecji. Ma to związek z obecną sytuacją sektora bankowego i finansów publicznych w tym kraju. Resort zaleca wszystkim udającym się lub planującym podróż do tego kraju śledzenie bieżących komunikatów publikowanych na stronach MSZ oraz aktualnych doniesień prasowych czytamy w komunikacie - czytamy na stronie MSZ.
WIĘCEJ INFORMACJI O NIEBEZPIECZNYCH WEDŁUG MSZ MIEJSCACH ZNAJDZIECIE TUTAJ
Resort uruchomił specjalną aplikację na telefony iPolak, która pomaga przygotować się do podróży za granicę. Można dzięki niej znaleźć między innymi ostrzeżenia dla podróżujących i adresy najbliższych placówek dyplomatycznych. Aplikacja pomoże również w przygotowaniu się do podróży, zawiera informacje o tym, czy do wjazdu do danego kraju potrzebna jest wiza, czy wystarczy paszport lub dowód osobisty.
Aplikacja działa także offline, urządzenie mobilne po połączeniu z internetem pobierze aktualizację informacji dotyczących np. bezpieczeństwa. SZCZEGÓŁY ZNAJDZIECIE TUTAJ
(mal)