W Gdańsku oficjalnie otwarty został dziś historyczny Zbiornik Wody Stara Orunia. Mieszkańcy i turyści jednak zwiedzać będą mogli go dopiero za tydzień. Trzeba będzie się spieszyć bo za kilka tygodni obiekt zostanie zamknięty.

W Gdańsku oficjalnie otwarty został dziś historyczny Zbiornik Wody Stara Orunia. Mieszkańcy i turyści jednak zwiedzać będą mogli go dopiero za tydzień. Trzeba będzie się spieszyć bo za kilka tygodni obiekt zostanie zamknięty.
Zbiornik Wody Stara Orunia /Kuba Kaługa /RMF FM

Pochodzący z 1869 roku zbiornik znajduje się na wzgórzu w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Oruńskiego. W przeszłości gromadził nawet 4500 m3 wody pitnej, która doprowadzana była z drenażowego ujęcia wody Pręgowo leżącego w sąsiadującej z Gdańskiem gminie Kolbudy. W końcówce lat siedemdziesiątych zakończono jego eksploatację i obiekt został zamknięty. I tak w większości pozostanie. Jego zwiedzanie będzie możliwe jedynie w między majem a sierpniem. Zbiornik jest bowiem największym w Pomorskiem miejscem zimowania nietoperzy.

Mieszkańcy i turyści będą mogli zwiedzać zbiornik dopiero od 11 sierpnia. To dlatego, że nie zakończono jeszcze wszystkich odbiorów. Prace zakończyły się na początku lipcu. Proces odbiorów jest dość długotrwały. Chodzi między innymi o ścieżkę prowadzącą do zbiornika, punkt widokowy czy pomosty, które w zostały zamontowane w środku w ramach ostatnich prac - mówi Monika Piotrowska-Szypryt, rzecznik prasowy Gdańskiej Infrastruktury Wodociagowo-Kanalizacyjnej, miejskiej spółki. Aby móc zwiedzić zbiornik, trzeba będzie się jednak zapisać. Formularz zapisów ma zostać uruchomiony w poniedziałek na stronie GIWK-u. Zwiedzanie będzie możliwe do końca sierpnia, o pełnych godzinach, między 10 a 16 w maksymalnie trzydziestoosobowych grupach.

Później do środka powoli zaczną wracać nietoperze. Jest to największe zimowisko nietoperzy w województwie pomorskim, do około 700 osobników, w tym nietoperze z najbardziej cennych gatunków chronionych unijną dyrektywą siedliskową, czyli te dla których tworzy się obszary Natura 2000. W takich miejscach nie należy nietoperzom przeszkadzać. Tutaj jest ten problem, że jeśli nietoperz wisi na ścianie, nam się wydaje, że tylko koło niego przejdziemy, to on się potrafi pół godziny później wybudzić się, a potem to jest dla niego nawet do 2 tygodni snu zimowego mniej - mówi Martyna Jankowska-Jarek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego i Towarzystwa Ochrony Przyrody Salamandra. Dodaje, że wewnątrz obiektu panuje idealny dla nietoperzy mikroklimat. Stała niska temperatura, około 4-5 stopni Celsjusza, wysoka wilgotność - do ponad 90 procent.. To są warunki, które my cały czas monitorujemy. Robiliśmy to też przed remontem zbiornika i trakcie jego trwania. Chodziło o zachowanie tego mikroklimatu - mówi Jankowska-Jarek.

(ag)