Ruszamy z programem termomodernizacji, który ma na celu z jednej strony zmniejszenie zanieczyszczeń, a z drogiej zwiększenie możliwości ocieplania domów - powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Jak informuje dziennikarz RMF FM Paweł Balinowski, nowelizacja przepisów o docieplaniu budynków ma zostać uchwalona do końca maja. W ramach programu 180 mln złotych miałoby trafić do mniej zamożnych Polaków i wesprzeć remonty ich domów.
Ja przede wszystkim chciałbym, aby nasze domy były cieplejsze. A żeby były cieplejsze w środku trzeba je ocieplić i dlatego ruszamy z programem termomodernizacji. Z programem, który ma na celu właśnie zmniejszenie zanieczyszczeń, a jednocześnie zwiększenie możliwości ocieplania domów przez wszystkich naszych obywateli, zwłaszcza tam, gdzie powietrze nie jest czyste - powiedział premier.
Morawiecki zwrócił uwagę, że czystego powietrza w Polsce zaczęło brakować, ale nie niedawno, ale "zaczęło brakować 20-30 lat temu, a nawet wcześniej".
Wyjaśnił, że przez lata zaniedbań czyste powietrze było w wielu sytuacjach deficytowym towarem.
Chciałbym podziękować wszystkim alarmom smogowym i wszystkim organizacjom pozarządowym, które działały przez wiele lat w nadziei, że ktoś kiedyś się tym zajmie - powiedział premier.
One doskonale wiedzą, że nie od razu Kraków zbudowano, nomen omen Kraków należy do bardziej zanieczyszczonych miast - powiedział Morawiecki, odnosząc się do dorobku organizacji pozarządowych, zwracających uwagę na problem smogu.
Dobrze, że zaczynamy dzisiaj walkę o czyste paliwo, o lepsze piece, a zwłaszcza o cieplejsze nasze domy przez szeroko zakrojony ogólnopolski program ocieplania budynków - dodał.
Zaznaczył, że w programie chodzi o to, "aby w naszych domach było cieplej i wokół nas było czyste powietrze".
Jesteśmy na dobrej drodze, aby do 2020 roku zrealizować uzgodniony z Unią Europejską cel 15 procent energii z odnawialnych źródeł - powiedział Mateusz Morawiecki.
Pytany o inwestycje w OZE szef rządu podkreślał, że "bardzo bogate kraje, które po II wojnie światowej mogły budować normalny system gospodarczy, zainwestowały już 10-15 lat temu w odnawialne źródła energii". Te inwestycje, dodał, były dotowane "wielkościami astronomicznymi".
Z kolei Polska, która po II wojnie światowej była w zupełnie innym położeniu gospodarczym, "zbudowała swoją energetykę w oparciu o węgiel". Dzisiaj staramy się ją w sposób ekonomiczny i efektywny energetycznie transformować - zaznaczył.
Natomiast odnawialne źródła energii, podkreślał Morawiecki, są jednym z kierunków, "które bardzo intensywnie rozwijamy".
Mamy aspiracje, aby ten cel, który został uzgodniony z Unia Europejska, czyli 15 procent naszej energii do roku 2020, został wykonany. Jesteśmy na bardzo dobrej drodze, aby go wykonać - oświadczył premier.
Jak zauważa dziennikarz RMF FM Paweł Balinowski, rząd ma pomysł ma na walkę ze smogiem, ale nadal nie spełnił kluczowej obietnicy, złożonej ponad rok temu - chodzi o ustawę zakazującą używania opału najgorszej jakości.
Nowelizacją przepisów w ciągu dwóch tygodni ma zająć się nim rada ministrów. Potem Sejm, Senat i podpis prezydenta - czyli teoretycznie już niedługo.
Praktycznie - projekt miał być gotowy w pierwszym kwartale 2017 roku. Zajmujący się smogiem wiceminister Piotr Woźny zarzekał się, że to już ostatni termin, a następnie zakomunikował, że walka o czyste powietrze potrwa do 2027 roku.
Jeśli chodzi o program ocieplania budynków, to pilotażowo w czerwcu rozpocznie się on w podkrakowskiej Skawinie, a potem będzie prowadzony w najbardziej zanieczyszczonych polskich miastach.
(ph)
(ph)