Rozbudowa armii, w tym obrony terytorialnej jako odrębnego rodzaju sił zbrojnych, modernizacja techniczna, zmiana systemu dowodzenia, zapewnienie sojuszy - to priorytety wskazane we wtorek przez szefa MON Antoniego Macierewicza podczas podsumowania roku rządu PiS.

Rozbudowa armii, w tym obrony terytorialnej jako odrębnego rodzaju sił zbrojnych, modernizacja techniczna, zmiana systemu dowodzenia, zapewnienie sojuszy - to priorytety wskazane we wtorek przez szefa MON Antoniego Macierewicza podczas podsumowania roku rządu PiS.
Antoni Macierewicz /PAP/Radek Pietruszka /PAP

Do najważniejszych dokonań resortu w pierwszym roku rządów Antoni Macierewicz zaliczył budowę Wojsk Obrony Terytorialnej kraju, które mają się stać odrębnym rodzajem sił zbrojnych. Przypomniał, że do końca roku mają powstać trzy brygady WOT w Podlaskiem, Lubelskiem i Podkarpackiem. W tym roku w WOT ma być ok. 3 tys. żołnierzy, w przyszłym - 18 tys., a w 2019 r. - 53 tys. Dodał, że ustawa wprowadzająca obronę terytorialną w takim kształcie jest już w Sejmie i w najbliższym czasie zostanie uchwalona.

Priorytetem, który mi przyświecał, przyświeca nadal, była rozbudowa sił zbrojnych i ich unowocześnienie - powiedział.

Jednym z najważniejszym zadań jest przywrócenie jednolitości i hierarchiczności dowodzenia w wojsku - podkreślił minister, dodając, że ma to uregulować ustawa, której projektem rząd zajmie się jeszcze w tym roku.

Będą podwyżki dla wojskowych

Trzeba zdawać sobie sprawę, że ten rozwój polskiej armii, jej umocnienie nie byłoby możliwe, gdybyśmy nie uregulowali spraw także społecznych w armii - powiedział szef MON, wymieniając m.in. podwyżki dla pracowników cywilnych wojska, którzy nie dostali jej od ośmiu lat.

Wskazał też na zniesienie limitu 12 lat służby dla zawodowych szeregowych, limitów liczbowych w awansach podoficerskich i oficerskich oraz kursach oficerskich. Przypomniał audyt, po którym MON skierowało do prokuratury ponad 350 zawiadomień o popełnieniu przestępstw na szkodę bezpieczeństwa państwa.

Jak powiedział, w sferze obronności zapewnienie bezpieczeństwa sprowadza się do czterech głównych zadań - "rozbudowy i modernizacji armii, zapewnienia skutecznych sojuszy, zbudowania silnego przemysłu obronnego, pogłębiania patriotyzmu, świadomości narodowej, gotowości walki o bezpieczeństwo ojczyzny".

Jako niesłychanie istotne zadanie określił modernizację techniczną. W tym celu, w tym roku zostało podpisanych ponad 100 umów. Będzie to pierwszy rok od ośmiu lat, kiedy w pełni zostaną wykorzystane finanse, jakie społeczeństwo poprzez budżet przeznaczyło na wojsko - oświadczył.

Szef MON dodał, że jeszcze w tym roku MON zamierza podpisać kontrakt związany z programem obrony powietrznej "Wisła". Strona amerykańska zgodziła się (...) by ponad 50 proc. produkcji przy tym kontrakcie było realizowane w polskich zakładach pracy - przypomniał.

MON ciągle pracuje...

Macierewicz zwrócił uwagę na podpisany w poniedziałek kontrakt na małe odrzutowce do przewozu osób kierujących państwem. Przypomniał trwające programy zbrojeniowe - modułu Regina z samobieżną armatohaubicą Krab, uruchomienie programu samobieżnego moździerza Rak i (podpisaną przed dwoma laty) umowę o dostawie pocisków manewrujących dalekiego zasięgu JASSM do myśliwców F-16.

Przywołał także nowe postępowanie na śmigłowce dla wojska, podkreślając, że jest ono otwarte zarówno dla tych producentów, którzy mają zakłady wytwarzające wiropłaty w Polsce, jak i dla takich firm jak Airbus Helicopters i amerykański Bell. Wszystkie mają równe prawa, ale liczymy, że polskie zakłady będą mogły te śmigłowce nam dostarczyć - powiedział.

Do osiągnięć zaliczył też przejęcie zakładów Autosan przez Polską Grupę Zbrojeniową. Zwrócił uwagę, że zostały zreformowane uczelnie wojskowe, w tym AON przekształcona w Akademię Sztuki Wojennej, za ważną inicjatywę uznał decyzję o umieszczeniu na Cytadeli muzeów historii Polski i Wojska Polskiego.

Z punktu widzenia współpracy z sojusznikami za najważniejsze dokonanie roku uznał organizację szczytu NATO w Warszawie, który potwierdził plany stacjonowania w Polsce sprzymierzonych żołnierzy.

Za ważny element wzmocnienia obronności i siły polskiej armii uznał rozbudowę zdolności walki w cyberprzestrzeni. Ponad miliard złotych zostanie przeznaczonych w tym roku i w przyszłym na budowę wojsk broniących nas w przestrzeni cybernetycznej - powiedział.

Przypomniał też o powołaniu komisji badania wypadków lotniczych, zajmującej się katastrofą smoleńską.

APA