"Trzeba przybliżyć Trybunał obywatelom" - tak posłanka PiS Krystyna Pawłowicz, zgłoszona przez Prawo i Sprawiedliwość do Trybunału Konstytucyjnego, odpowiedziała na pytanie, co chciałaby do TK wnieść. "To, co mi się wcześniej nie podobało, to nieprawdopodobnie długie uzasadnienia, pisane bardzo skomplikowanym językiem. Obywatele nie wiedzieli, co i jak, nie rozumieli tego Trybunału" - stwierdziła.

3 grudnia kończą się kadencje trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara.

Dzisiaj szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował, że "w piątek klub PiS zgłosił kandydatury na sędziów TK: Stanisława Piotrowicza, Krystyny Pawłowicz i Elżbiety Chojny-Duch".

Komentując swą nominację w rozmowie z Polską Agencją Prasową, Pawłowicz podkreśliła, że ma odpowiednie przygotowanie prawnicze i wieloletnią praktykę wykładowcy akademickiego. We własnej ocenie, jest merytorycznie przygotowana do sprawowania funkcji sędziego TK.

Cytat

Jeśli zostanę wybrana, to przyjmę powołanie. Uważam, że osoba 67-letnia jak ja ma już doświadczenie życiowe i przygotowanie zawodowe
Krystyna Pawłowicz
 

Pytana, co będzie chciała wnieść do Trybunału Konstytucyjnego, odparła, że "trzeba przybliżyć Trybunał obywatelom", i zadeklarowała, że chciałaby wnieść do TK większą zrozumiałość dla obywateli.

Sędziowie TK powinni pisać jasnym językiem, zrozumiałym dla ludzi, dla przeciętnego Polaka - przekonywała.

To, co mi się wcześniej nie podobało, to nieprawdopodobnie długie uzasadnienia, pisane bardzo skomplikowanym językiem. Obywatele nie wiedzieli, co i jak, nie rozumieli tego Trybunału - mówiła.

Krystyna Pawłowicz zawiesza aktywność na Twitterze i Facebooku

Na swoich profilach w mediach społecznościowych posłanka poinformowała także, że "w związku z wystawieniem przez PiS jej kandydatury na sędziego Trybunału Konstytucyjnego zawiesza swą aktywność" na Twitterze i Facebooku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Terlecki o Pawłowicz i Piotrowiczu: To osoby zasłużone dla wymiaru sprawiedliwości >>>>

Krystyna Pawłowicz w latach 2007-2011 była sędzią Trybunału Stanu. W Sejmie VII i VIII kadencji zasiadała w sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, była członkiem Krajowej Rady Sądownictwa.

Jeszcze przed rozpoczęciem kampanii wyborczej przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi Pawłowicz informowała o zamiarze wycofania się z życia politycznego. W wyborach nie kandydowała.
Stanisław Piotrowicz to prokurator, senator VI i VII kadencji oraz poseł PiS VII i VIII kadencji. W ostatniej kadencji był szefem sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Piotrowicz kandydował w ostatnich wyborach parlamentarnych, jednak nie zdobył mandatu posła.
Elżbieta Chojna-Duch to prawniczka, która od 1994 do 1995 i od 2007 do 2010 (z rekomendacji PSL) pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. W latach 2010-16 była członkinią Rady Polityki Pieniężnej, zaś wcześniej, w latach 2002-07 wchodziła w skład kolegium Najwyższej Izby Kontroli.