W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie powstaje Poradnia Wczesnego Rodzicielstwa. Celem tego przedsięwzięcia jest wspomaganie rodzin w procesie tworzenia bezpiecznych, stabilnych relacji z dzieckiem na najwcześniejszym etapie jego rozwoju.

System wczesnej opieki pediatrycznej w naszym kraju nastawiony jest głównie na diagnozowanie zaburzeń somatycznych, ze zbyt małym uwzględnieniem różnych przejawów zaburzeń psychicznych i rozwojowych w okresie niemowlęcym oraz wczesnodziecięcym. Projekt ten ma na celu poprawę tego stanu poprzez wczesną diagnozę i terapię pierwszych oznak zakłóceń w rozwoju emocjonalnym dziecka - tłumaczy dr Tomasz Ptak - psychiatra i psychoterapeuta dzieci i młodzieży w Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie.

Zespół poradni tworzyć będą specjaliści psychoterapii relacji rodzic-niemowlę, psychiatrzy dzieci i dorosłych, neurologopeda oraz pediatra. Nadzór merytoryczny nad psychoterapeutyczną stroną projektu sprawuje Tessa Baradon - Konsultant ds. Zdrowia Psychicznego Niemowląt w Brytyjskim Funduszu Zdrowia.

Na czym polega terapia relacji rodzic - niemowlę?

Psychoanalitycznie zorientowana terapia relacji rodzic-niemowlę jest metodą leczenia, zmierzającą do poprawy zdolności refleksji nad światem emocji oraz rozumienia intencji zachowań małych dzieci przez ich opiekunów.

Objawy depresji poporodowej, zaburzenia lękowe, stany psychotyczne rodziców czy też poważne konflikty rodzinne znacząco zmniejszają ich zdolność do dostrzegania i prawidłowego odczytywania komunikatów ich dziecka, co jest podstawą jego prawidłowego rozwoju - zaznacza dr Tomasz Ptak.

Innym źródłem zakłóceń w tworzeniu się bezpiecznej więzi mogą być poważne choroby somatyczne dziecka. Lęk i silny niepokój o zdrowie niemowlęcia mogą utrudniać rodzicom rozpoznanie i dostrzeżenie pierwszych prób nawiązywania relacji ze strony dziecka - dodaje specjalista.

Wiele badań wskazuje na kluczowe znaczenie powstania bezpiecznej więzi pomiędzy opiekunami a niemowlęciem dla późniejszego prawidłowego rozwoju człowieka.

Lękowe, zdezorganizowane czy ambiwalentne style przywiązania są ściśle skorelowane z pojawieniem się zaburzeń zachowania, trudności w nauce, zaburzeń lękowych, depresyjnych oraz skłonności do różnego rodzaju uzależnień w późniejszym wieku. Uwzględniając powyższe, istotne jest rozwijanie prewencyjnych form pomocy psychoterapeutycznej - podkreśla dr Ptak.

W jakich sytuacjach należy udać się na konsultację?

Przedłużające się problemy z karmieniem, nadmierna płaczliwość, nasilone problemy ze snem oraz szeroko pojęte problemy z adekwatnym do wieku rozwojem zainteresowania kontaktem i komunikacją z otoczeniem są najczęstszymi przejawami problemów rozwojowych niemowlęcia, których przyczyny powinny być poddane głębszej diagnozie i ewentualnej terapii.

Optymalnym jest uczestniczenie wszystkich członków rodziny w konsultacjach terapeutycznych.

Porady realizowane są w ramach kontraktu z NFZ.

Rejestracja: 12 619 86 93, 502 862 630 lub osobiście w Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie (Pawilon Jakubowskiego), ul. Strzelecka 2a w Krakowie, w godzinach od 8:00 do 15:00.