Pięć osób zmarło z powodu wychłodzenia w ciągu minionej doby – informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Ofiary mrozów pochodzą z województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, dolnośląskiego, opolskiego i świętokrzyskiego.

Pięć osób zmarło z powodu wychłodzenia w ciągu minionej doby – informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Ofiary mrozów pochodzą z województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, dolnośląskiego, opolskiego i świętokrzyskiego.
Policja kontroluje miejsca, gdzie mogą przebywać bezdomni /Policja

Łącznie od pierwszego listopada ubiegłego roku z powodu wychłodzenia w Polsce zmarły 53 osoby.

Jak uratować wychłodzoną osobę?

W związku z silnymi mrozami służby apelują o wzmożoną czujność i zwracanie uwagi na wszystkie osoby, których życie może być zagrożone m.in. osoby bezdomne i starsze. Policja na swoich stronach internetowych radzi, co robić, kiedy zauważymy osobę zagrożoną hipotermią, zachęca również, by w takich przypadkach nie wahać się dzwonić na numery alarmowe, m.in. 997 lub 112.

Policjanci przypominają, by, udzielając pierwszej pomocy w przypadku hipotermii, po upewnieniu się, że w danym miejscu jest bezpiecznie, założyć rękawiczki i sprawdzić, czy poszkodowany oddycha i czy jest przytomny. Później powinniśmy wezwać pogotowie i starać się nie dopuścić do dalszego wychłodzenia organizmu, w miarę możliwości przenosząc taką osobę w ciepłe miejsce, a gdy jej ubranie jest mokre - należy je rozciąć i zdjąć. W przypadku podejrzenia odmrożeń powinno się rozluźnić uciskające części garderoby, które ograniczają ukrwienie. Osobę poszkodowaną powinno się okryć kocem lub folią izotermiczną złotą stroną do góry.

Jeśli poszkodowany jest przytomny, można podać mu do picia gorący napój z wysoką zawartością cukru, ale w żadnym wypadku nie należy rozgrzewać poszkodowanego alkoholem, który potęguje wyziębienie organizmu. Uszkodzenia skóry powinno się zabezpieczyć suchym opatrunkiem. Do przyjazdu pogotowia konieczne jest stałe monitorowanie oddechu. W żadnym wypadku nie powinno się pocierać części ciała poszkodowanego, gwałtownie nim poruszać, ani pozostawiać go samego.

IMGW nadal ostrzega przed silnym mrozem

Ostrzeżenie przed silnym mrozem obowiązuje dziś dla 15 województw - poza Zachodniopomorskiem. Temperatura maksymalna od -13 st., -10 st. na wschodzie kraju i w rejonach podgórskich do -7 st., -5 st. na zachodzie i -3 st. lokalnie na zachodnim wybrzeżu. Wiatr umiarkowany, na wschodzie i północy miejscami porywisty, wschodni i północno-wschodni, lokalnie powodujący zamiecie i zawieje śnieżne.

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami opady śniegu, zwłaszcza we wschodniej połowie Polski oraz na północy. Na wschodnim wybrzeżu opady okresami o natężeniu umiarkowanym, prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej lokalnie o 8 cm.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Miejscami opady śniegu, głównie w Karpatach oraz nad morzem. Temperatura minimalna od -20 st., -18 st. na północnym wschodzie oraz lokalnie w rejonach podgórskich do -17 st., -13 st. na przeważającym obszarze kraju i -10 st. miejscami na wybrzeżu. W dolinach karpackich lokalnie spadek temperatury do -22 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, nad morzem oraz na północnym wschodzie porywisty, północno-wschodni. Lokalnie zamiecie i zawieje śnieżne.

W środę zachmurzenie duże. Okresami opady śniegu. Temperatura maksymalna od -13 st., -11 st. na wschodzie i w dolinach karpackich do -5 st. na północnym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na północnym wschodzie porywisty, nad morzem okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, północno-wschodni. Lokalnie zamiecie śnieżne.

(mpw)