Zarówno w przypadku posiadania wspólnych dzieci po ślubie, jak i w związku partnerskim, przy rozstaniu można ubiegać się o ustalenie obowiązku alimentacyjnego. Niestety nie zawsze druga ze stron chce płacić alimenty, przez co sprawy te bywają dość burzliwe. Obowiązek utrzymania dziecka należy jednak do obojga rodziców, co oczywiście uwzględni też sąd. W jaki sposób przygotować się do walki o alimenty, bo zakończyła się jak najszybciej i niosła za sobą jak najmniej niepotrzebnych nerwów?
Przed złożeniem pozwu o alimenty, warto spróbować rozwiązać tę sprawę polubownie. Niekiedy wystarcza sama mediacja. Sąd w trakcie rozprawy sądowej będzie uwzględniał to, czy doszło do próby ugodowego załatwienia sporu, więc na pewno będzie przemawiać to na korzyść powoda.
Jeśli nie uda się polubownie osiągnąć zadowalających rezultatów, kolejnym krokiem jest złożenie pozwu. Należy do tego zebrać kilka ważnych dokumentów. Przede wszystkim są to odpis aktu urodzenia dziecka lub dzieci oraz odpis aktu małżeństwa, jeśli takie miało miejsce.
Do pozwu należy dołączyć również takie dokumenty jak:
- wniosek o zawezwanie do próby ugodowej,
- deklaracja podatkowa,
- wykaz dochodów powoda,
- oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania,
- drugi egzemplarz pozwu wraz ze wszystkimi załącznikami dla osoby pozywanej o alimenty.
Ubiegając się o ustalenie obowiązku alimentacyjnego trzeba także wykazać, jakie są potrzeby dziecka, bowiem to od nich zależy kwota alimentów. Muszą one zostać właściwie usprawiedliwione i udokumentowane. Z tego względu przygotowując się do rozprawy koniecznie należy zbierać dowody płatności.
Należy zaznaczyć, że powinny to być faktury. Paragony nie są dla sądu dowodem, że dotyczą potrzeb dziecka. Nie ma na nich żadnych danych, które by o tym świadczyły. Do udokumentowania wydatków związanych z dzieckiem najlepiej zbierać więc faktury imienne. Jeśli jest ono zapisane do klubu sportowego, uczęszcza na korepetycje czy ma jakiekolwiek inne dodatkowe zajęcia, warto przygotować też umowy.
Nie da się ukryć, że ogromny wpływ na to, jak będzie przebiegać postępowanie o ustalenie obowiązku alimentacyjnego, ma to, czy osoba, która się o nie ubiega, wybierze dobrego adwokata. Prawnik, który ma doświadczenie w sprawach rodzinnych, jest w stanie znacznie ułatwić batalię, a do tego pomoże w uzyskaniu jak najwyższych alimentów. Podpowie m.in. w jaki sposób dokumentować wydatki związane z utrzymaniem dziecka w taki sposób, by sąd na pewno brał je pod uwagę, a także co jeszcze można do nich zaliczyć.
Co więcej, z pomocą dobrego prawnika łatwiej udowodnić rzeczywiste możliwości finansowe drugiej ze stron, co jest szczególnie istotne w przypadku, kiedy nie ma ona umowy o pracę czy też pracuje za granicą.
Szukając adwokata z Opola, który zapewni pełne zaangażowanie oraz indywidualne podejście do sprawy, warto skontaktować się z Kancelarią Adwokacją Mehl. Prowadzi ona sprawy o alimenty, a także pozostałe sprawy rodzinne.
Przy wyborze adwokata koniecznie należy zwrócić uwagę na to, czy jest on w stanie zapewnić pełne wsparcie niezależnie od stopnia skomplikowania batalii. Poza tym dobrze byłoby zorientować się, jak wygląda jego dyspozycyjność. Najlepiej, aby była to osoba, od której można otrzymać pełne wsparcie, zarówno na etapie postępowań przygotowawczych, jak i w trakcie samej rozprawy. W ten sposób ustalenie obowiązku alimentacyjnego będzie mniej uciążliwe.