Dziś święto Konstytucji 3 maja. Choć zdecydowana większość osób ankietowanych przez Instytut Badania Opinii RMF FM uważa się za patriotów, nie wszyscy potrafią odpowiedzieć na pytanie, co symbolizuje dzisiejsza data. Jeszcze mniej potrafi skojarzyć fakt historyczny związany z datą 11 listopada.
Obraz Polaka, jaki wyłania się z
wskazuje, że dziś na pytanie "Kto Ty jesteś?" w zdecydowanej większości wciąż odpowiedzielibyśmy: "Polak", a dopiero w drugiej kolejności "Europejczyk". Tak właśnie postrzegają siebie Polacy, zadowoleni z własnej narodowości, postrzegający siebie jako patriotów.Jednak, choć lubimy podkreślać swój patriotyzm i oddanie krajowi, w praktyce nie zawsze potwierdzamy tak wielkie umiłowanie ojczyzny. Jaki jest zatem patriotyzm współczesnych Polaków? Z czego jesteśmy najbardziej dumni jako naród?
Większość pytanych przez nas Polaków, bo aż 61 procent, mówi Jestem Polakiem, jestem Polką. Przywiązanie do narodowości wygrało w tym wypadku z bardziej kosmopolitycznymi postawami. Nieco ponad 27 proc. respondentów wolałaby nazwać siebie Europejczykami, zaledwie 11 proc. wybrałoby określenie "jestem obywatelem / obywatelką świata".
Mimo, że Polacy często narzekają na życie w swoim kraju, generalnie, mają pozytywne podejście do własnej narodowości.
A jakie cechy prawdziwego patrioty wymieniali najczęściej Polacy? Bierze udział we wszystkich wyborach, dobrze zna historię swojego kraju, uczciwie płaci podatki.
Jak przekonała się reporterka RMF FM z patriotyzmem Polaków, przynajmniej tych najmłodszych - nie jest tak źle. Małych mieszkańców Łodzi przepytywała Agnieszka Wyderka:
A jakimi patriotami są górale ?
W Święto Konstytucji 3 Maja Instytut Badania Opinii RMF FM pytał też Polaków, w jakich momentach historii odczuwali szczególną dumę narodową. Powodem do chluby był dla nas wybór Karola Wojtyły na papieża, czy literacki Nobel dla Wisławy Szymborskiej.
Dumą napawają nas także sportowe sukcesy Polaków, takie jak zwycięstwa Adama Małysza, czy osiągnięcia Roberta Kubicy. Z narodową dumą kibica bywa jednak różnie: