Po raz 76. w historii wystawiona została najstarsza ruchoma szopka bożonarodzeniowa w Warszawie. Można ją oglądać w podziemiach Kościoła Przemienienia Pańskiego przy ulicy Miodowej.
Pamiętam, jak około 50 lat temu moi dziadkowie przyprowadzali mnie tu, bym zobaczył szopkę. Dzisiaj ja przychodzę tu z moimi wnuczkami. Jest wiele nowych elementów, nowoczesnych. Są ludzkie postacie, zarówno religijne, jak i patriotyczne: Józef Piłsudski, Tadeusz Kościuszko, Trzej Królowie. Są zwierzęta, i to takie, które rzadko można zobaczyć w szopce: jest kot, królik, pies, jeleń, kogut. Zaskoczyła mnie makieta Warszawy - mówią RMF FM oglądający szopkę w Warszawie.
Widzę tę szopkę po raz pierwszy. Wybraliśmy się na specjalny spacer szlakiem bożonarodzeniowych szopek w Warszawie, w towarzystwie przewodnika - opisuje jedna z odwiedzających podziemia Kościoła Przemienienia Pańskiego, Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów.
"Ruchomą szopkę w obecnej formie urządzono w krypcie kościoła kapucyńskiego w 1948 roku" - przypomina w specjalnym komunikacie Klasztor Braci Mniejszych Kapucynów w Warszawie.
Szopka została skonstruowana przez dwóch braci kapucynów: Piusa Janowskiego i Konrada Wyczawskiego. Brat Konrad przez czterdzieści lat, aż do swej śmierci w 1987 r., troszczył się o bieżące naprawy szopki i potrzebne uzupełnienia. Natomiast później, przez długie lata troskliwym i oddanym jej opiekunem był pan Władysław Dzierzgowski.
Ze względu na czas powstania, w szopce nie ma żadnej elektroniki, a całość jej działania opiera się na złożonym systemie pasów, kół i przekładni napędzanych - co ciekawe - jednym silnikiem elektrycznym. Od czasu swego uruchomienia szopka działa nieprzerwanie każdego roku w okresie Bożego Narodzenia.
Stronę plastyczną szopki zaprojektowała i wykonała siostra Rafaela Gąsiorowska ze Zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej. Później szata graficzna szopki była wielokrotnie modyfikowana i uzupełniana. Ostatnimi laty zasadniczego odświeżenie i ujednolicenia koncepcji plastycznej szopki dokonali pracownicy Teatru Lalki i Aktora w Łomży, ze szczególnym wkładem pracy scenografów: państwa Ewy i Przemysława Karwowskich.
W panoramie szopki przedstawiono stajenkę betlejemską ze Świętą Rodziną, a także postacie z Ewangelii, z historii Kościoła i historii Polski oraz niektórych świętych.
Figurki w świątecznym korowodzie podążają do stajenki pośród urozmaiconych krajobrazów. Z oddali towarzyszą im aniołowie, a w tle mijają panoramę warszawskiego Starego Miasta z Zamkiem Królewskim i kolumną Zygmunta oraz bazylikę św. Piotra na Watykanie.
Każdego roku pojawiają się też aktualne motywy ze znaczących wydarzeń w Kościele i w Polsce.