O wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy przekonuje wielu. Ale mimo to Polacy chętnie i licznie celebrują rozmaite obyczaje i tradycje związane ze świętami wielkanocnymi.
Najważniejszym i najbardziej pielęgnowanym zwyczajem jest święcenie pokarmów w Wielką Sobotę. Jak wynika z sondażu Instytutu Badania Opinii RMF FM, ponad 91 proc. Polaków zawsze udaje się z koszykiem do kościoła, po to, by przynieść z niego tak zwaną "święconkę".
Niemal równie popularna jest tradycja spożywania uroczystego śniadania wielkanocnego, którą celebruje ponad 85 proc. ankietowanych. Niecałe 72 proc. badanych zadeklarowało, że regularnie przestrzega postu w Wielki Piątek. W większości polskich domów na stołach w tym czasie królują ryby. A na co mogą liczyć ci, którzy wieczorem wybiorą do restauracji? Sprawdzała to reporterka RMF FM Edyta Chełmicka:
Tradycyjnie w święta, także te wielkanocne, składamy swoim najbliższym życzenia. Jeśli nie możemy się z nim spotkać bezpośrednio, najczęściej dzwonimy bądź wysyłamy SMS-y. Robi tak blisko 64 proc. badanych. Aż 40 proc. z nich twierdzi, że właśnie z tego sposobu korzystają najczęściej.
Blisko połowa Polaków wciąż korzysta z tradycyjnej poczty, ale już tylko dla jednej czwartej badanych jest to najpopularniejsza forma składania życzeń na odległość. Dlaczego tradycyjne kartki świąteczne odchodzą do lamusa? Posłuchaj relacji reporterki RMF FM Dominiki Maciejasz: