Wielu z nas w czasie świąt wyjeżdża do innej części Polski. Mamy dla Was zestaw podpowiedzi, gdzie najszybciej możne dostać dziś pomoc medyczną.

Jeśli w Boże Narodzenie lub drugi dzień świąt poczujemy się gorzej i będziemy potrzebować pomocy lekarza, najlepiej zgłosić się do poradni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. 

W całej Polsce działają dokładnie 554 takie placówki. Dzisiaj lekarze, pielęgniarki i pielęgniarze są tam przez całą dobę. Możemy zgłosić się tam w razie potrzeby bez skierowania i bez wcześniejszej rejestracji.

Pomoc można dostać bezpłatnie: albo osobiście, albo telefonicznie, w ramach teleporady, na podstawie ubezpieczenia, czyli "na NFZ". 

Na podobnych zasadach działają też doraźne punkty pomocy dentystycznej. Tam możemy zgłosić się, gdy pojawi się nagły poważny ból zęba. 

W całej Polsce działa 46. placówek, gdzie w czasie świąt są dyżury stomatologiczne. 

Jaką pomoc możemy otrzymać?

W punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej otrzymasz świadczenia medyczne w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. 

Udaj się tam, np. w sytuacji nagłego zachorowania, pogorszenia się stanu zdrowia, bólu głowy czy brzucha, które nie ustępują pomimo przyjęcia leków przeciwbólowych .

TUTAJ ZNAJDZIESZ MAPĘ PORADNI NOCNEJ I ŚWIĄTECZNEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ: https://pacjent.gov.pl/nocna-i-swiateczna-opieka-zdrowotna

Przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia podpowiadają, żeby w razie nagłego bólu zęba zgłosić się do najbliższego punktu stomatologicznej pomocy doraźnej. Przedstawiciele NFZ podkreslają, że w takich punktach nie wyleczymy zęba, a jedynie otrzymamy pomoc, gdy ząb boli.

TUTAJ ZNAJDZIESZ MAPĘ PUNKTÓW DORAŹNEJ POMOCY STOMATOLOGICZNEJ: https://pacjent.gov.pl/artykul/dorazna-pomoc-dentystyczna

Szpitalne Oddziały Ratunkowe i izby przyjęć

W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR).

Pamiętaj, że SOR i izby przyjęć pomagają osobom w stanach ciężkich (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych), których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia.

Takie sytuacje wymagają natychmiastowych czynności ratunkowych i wdrożenia szybkiej diagnostyki oraz podjęcia leczenia. 

W przypadku SOR oraz izb przyjęć o kolejności przyjęć pacjentów nie decyduje kolejność zgłoszenia, lecz stan zdrowia, oceniony przez personel medyczny. Do tych placówek pacjent może zgłosić się bez skierowania, niezależnie od miejsca swego zamieszkania. 

Specjalna infolinia NFZ

NFZ zapewnia, że przez całą dobę - również w czasie świąt - do dyspozycji pacjentów są konsultanci infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Pod numerem infolinii 800 190 590 bezpłatnie uzyskasz wszelkie niezbędne informacje na temat pomocy medycznej. 

Konsultanci podpowiedzą, gdzie jest najbliższy szpital, punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub dyżurująca apteka.

 

Opracowanie: