Mieszkańcy Gdańska mają 9 milionów złotych do wydania. Wciąż można jeszcze zdecydować, na co wydać te środki. Do północy potrwa w Gdańsku głosowanie w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego.

Do godziny 10 zagłosowało 11 proc. uprawnionych. A głos mogą oddać zameldowani - czasowo lub na stałe, a także ci, którzy dopisali się do rejestru wyborców. Warunkiem uczestnictwa w głosowaniu jest także ukończenie 16 roku życia przed 4 listopada 2013 roku, czyli dniem, w którym w Gdańsku rozpoczęły się konsultacje w sprawie budżetu obywatelskiego.

Głosować można między innymi na stronie miasta. Do 15 otwarte będą także punkty w 8 gdańskich szkołach. Z kolei między 14 a 19 działać będzie specjalny punkt w popularnym centrum handlowym.

Każdy głosujący może wybrać łącznie 5 różnych projektów z pośród 308 propozycji zgłoszonych do budżetu obywatelskiego. Miasto podzielono na 6 okręgów konsultacyjnych. W każdym z nich, na propozycje wybrane przez mieszkańców, wydane może zostać maksymalnie 1,5 miliona złotych. Widzimy, że w każdym z okręgów wchodzi do realizacji koło 5 projektów. To oznacza, że mieszkańcy stawiają na te duże projekty, które wycenione są na większe kwoty - mówi Piotr Kowalczuk, pełnomocnik prezydenta miasta do spraw Inicjatyw i Konsultacji Społecznych. Oficjalne ogłoszenie wyników zaplanowane jest na jutro, na godzinę 16:30. 

Lista szkół, w których można głosować do godziny 15:



1. STOGI, Szkoła Podstawowa Nr 11, ul. Stryjewskiego 28

2. PIECKI-MIGOWO, XX Liceum Ogólnokształcące, ul. Dobrowolskiego 6

3. PRZYMORZE WIELKIE, Szkoła Podstawowa Nr 79, ul. Kołobrzeska 49

4. BRZEŹNO, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych Nr 1, ul. Krasickiego 10

5. OLIWA, Szkoła Podstawowa Nr 23, ul. Opacka 7

6. ŚRÓDMIEŚCIE, Szkoły Ekonomiczno-Handlowe, ul. Seredyńskiego 1A

7. WRZESZCZ DOLNY, Szkoła Podstawowa Nr 52, ul. Kościuszki 111

8. OSOWA, Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2, ul. Wodnika 57