Powstanie Legionów Polskich, odzyskanie przez Rzeczpospolitą niepodległości, życie Marszałka Józefa Piłsudskiego i zaginione skarby – to główne wątki tegorocznego, Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic. Największe w Polsce spotkanie poszukiwaczy skarbów, miłośników historii i badaczy jej tajemnic 12 i 13 sierpnia w Zamku Książ. Zaplanowano ponad dwadzieścia wykładów i prelekcji, dwa widowiskowe rekonstrukcje historyczne, sześć pokazów artyleryjskich i pokaz filmu niemego z muzyką na żywo.
W sobotę 12 sierpnia poznamy historię najnowszych odkryć w Górach Sowich i Zamku Książ. Właścicielka kopalni złota w Złotym Stoku opowie o tym, jak odkryła nową sztolnię i co świadkowie opowiedzieli jej o depozytach z czasów drugiej wojny światowej. Poznamy notatki pełne tajemnic, czyli listy Günther Grundmann, stanowiące spis dób kultury ewakuowanych z wojennego Breslau. W ramach bloku wykładów "Ukrycia i odkrycia" poznamy także skalę zniszczeń po zakończeniu pierwszej wojny światowej. W czasie wykładów w cyklu "W świecie tajemnic" usłyszymy opowieści o tysiącach kilometrów podziemnych tuneli, od zagadkowych grobowców z czasów prehistorycznych, przez nielegalne kluby i destylarnie, mroczne katakumby, aż po fabryki drążone we wnętrzach gór w czasie drugiej wojny światowej. Dowiemy się jakich skarbów szukały służby bezpieczeństwa PRL. Uczestnicy festiwalu spróbują wyjaśnić czy tropy Kuby Rozpruwacza prowadzą do Polski.
W trakcie pierwszego dnia festiwalu zaplanowano także pokaz artyleryjski strzelania bojowego z armaty górskiej oraz moździerza okopowego, pokaz musztry Legionów Polskich i Armii Carskiej Rosji, prezentację zamków na sprzedaż przygotowaną przez Agencję Nieruchomości Rolnych oraz widowisko rozgrywane w 1917 roku, w czasie, którego pod polski klasztor podchodzi oddział rosyjski, który żąda wydania najcenniejszych zabytków. Polacy oczywiście bronią swoich skarbów. Sobota zakończy się pokazem niemego filmu z 1918 roku "Charlie żołnierzem", do którego wykonywana będzie muzyka na żywo.
Drugi dzień festiwalu, niedziela minie pod hasłem Zaginione, Poszukiwane, Odnalezione. Historycy spróbują odpowiedzieć na pytanie kto ukradł "Portret młodzieńca" Rafaela Santi. Pracownicy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdradzą jak odzyskuje się utracone dzieła sztuki. Eksploratorzy opowiedzą o tym jak szuka się skarbów. Będą także wykłady poświęcona odkrytym już miejscom, skarbom, które istnieją obok nas.
W parku zamkowym pojawią się Legiony Polskie pod dowództwem Józefa Piłsudskiego, które będą zdobywać rosyjskie fortyfikacje polowe. Na dziedzińcu honorowym zaplanowano kolejną serię pokazów artyleryjskich, pokazy musztry i makiety ilustrującej podziemia Zamku Książ.
W czasie festiwalu w Zamku Książ odbędzie się także wystawa osobliwości, które niegdyś zbierali arystokraci oraz wystawa "Miasto do góry nogami. Podziemia Europy i ich tajemnice". Wystawa powstała w czasie tworzenia książki Joanny Lamparskiej i Piotra Kałuży pod tym samym tytułem.
(ug)