Ponad 360 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych zmierzy się we wtorek z testem z języka polskiego, w ramach trzydniowego egzaminu ósmoklasisty. Na RMF24.pl będziemy publikowali arkusze oraz rozwiązania.
Egzamin ósmoklasisty to konsekwencja wprowadzenia reformy edukacji - wydłużenia nauki w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat. Przeprowadzany będzie po raz trzeci - po raz pierwszy uczniowie klas VIII zdawali go w 2019 roku.
- W pierwszym dniu egzaminu ósmoklasisty, we wtorek, uczniowie będą pisać egzamin z języka polskiego,
- W drugim dniu, w środę, będzie egzamin z matematyki,
- W trzecim dniu, w czwartek, będzie egzamin z języka obcego.
Największa grupa ósmoklasistów - 96,66 proc. - zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 2,92 proc. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,42 proc. ósmoklasistów.
Po zakończeniu każdego egzaminu na RMF24.pl będziemy publikowali arkusze oraz propozycje rozwiązań zadań.
Prace ósmoklasistów będą sprawdzane przez egzaminatorów, a wyniki przesłane do szkół przez okręgowej komisje egzaminacyjne. Uczniowie poznają wyniki 2 lipca, a 9 lipca otrzymają zaświadczenie.
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej.
Egzaminy będą odbywały się w reżimie sanitarnym, podobnie jak matury czy marcowe próbny egzaminy:
- Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami Covid-19.
- Na egzamin nie może przyjść osoba, która przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
- Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Po zajęciu miejsc na sali egzaminacyjnej uczniowie będą mogli zdjąć maseczki.
- Przy wejściu do szkoły i w sali egzaminacyjnej powinien być płyn do dezynfekcji rąk.
- Uczniowie nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, urządzeń telekomunikacyjnych, maskotek.
- Każdy uczeń ma korzystać z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, itd. Uczniowie nie mogą pożyczać przyborów.