Ponad 360 tys. uczniów III klas gimnazjów pisze egzamin sprawdzający ich wiedzę humanistyczną. Jutro zmierzą się z egzaminem matematyczno-przyrodniczym, a w czwartek z językiem obcym. Po południu na stronie RMF24 opublikujemy arkusze egzaminacyjne wraz z propozycjami odpowiedzi.

Nie było źle - mówią gimnazjaliści. Za nimi już część z historii i WOS-u.

Uczniowie z gimnazjum nr 18 w Lublinie mówili naszemu reporterowi, że z historii pojawiło się pytanie o podział dzielnicowy Polski, a z WOS-u o Parlament Europejski.

Pytania były dla mnie łatwe. Wszyscy mówią, że były naprawdę spoko - usłyszał nasz dziennikarz.

Rano uczniowie krakowskiego gimnazjum nr 20 przyznawali naszemu reporterowi, że wchodzą do budynku szkoły z lekkim stresem.

Jeszcze nie zemdlałam, więc jest dobrze - mówiła gimnazjalistka. Jej kolega dodawał: Stresik jest, cała ta oprawa, garnitur. Uczyłem się cały semestr, nie powinienem się stresować teoretycznie.

Szlifowałem rozprawki, co jest chyba najtrudniejsze na egzaminach i tego się spodziewam - mówił reporterowi RMF FM młody człowiek przed wejściem na salę.

Jego kolega, jak mówił nam, woli charakterystyki i inne formy. Rozprawka mi nie idzie - przyznawał - "Zemsta", "Krzyżacy", "Romeo i Julia", "Mały Książę". To co przerabialiśmy głównie w III klasie, to się pamięta, a z I i II to raczej nie za bardzo.

[EGZAMIN GIMNAZJALNY 2015. TUTAJ OPUBLIKUJEMY ARKUSZE I ODPOWIEDZI]

Na stronach RMF24 - około godz. 13 pojawią się arkusze zadań wraz z odpowiedziami. Około godz. 16 powinniście poznać rozwiązania z drugiej części testu.

TUTAJ ZNAJDZIECIE ARKUSZE I PROPOZYCJE ROZWIĄZAŃ Z JĘZYKA POLSKIEGO

TUTAJ ZNAJDZIECIE ARKUSZE ZADAŃ I ROZWIĄZANIA Z HISTORII I WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE

TUTAJ ZNAJDZIECIE ARKUSZ I ROZWIĄZANIA Z MATEMATYKI

TUTAJ ZNAJDZIECIE ARKUSZ I PROPOZYCJE ROZWIĄZAŃ Z PRZEDMIOTÓW PRZYRODNICZYCH

Zadania należy rozwiązywać samodzielnie. Przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego ma prawo unieważnić pracę ucznia przyłapanego na ściąganiu lub "konsultacjach".

Po zakończeniu egzaminu osoba odbierająca pracę od ucznia sprawdza, czy została ona prawidłowo zakodowana. Nad przebiegiem egzaminu czuwają członkowie zespołu nadzorującego i jego przewodniczący.

Przypomnijmy, że egzamin gimnazjalny składa się z trzech części: humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i z języka obcego nowożytnego. Uczestnictwo w egzaminie jest warunkiem ukończenia szkoły. Jeżeli ktoś nie przystąpi do egzaminu, będzie musiał powtórzyć ostatnią klasę.  

Co musisz zabrać ze sobą? Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ

Na stronie RMF24 opublikujemy arkusze egzaminacyjne wraz z propozycjami odpowiedzi. 

Wszystko co o egzaminie wiedzieć trzeba: terminy i czas trwania [KLIKNIJ TUTAJ]

Co zrobić, by zobaczyć swoją pracę