Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu - to jedno z najczęściej popełnianych wykroczeń w ruchu drogowym. W Zielonej Górze niewłaściwe zachowanie za kierownicą skończyło się potrąceniem kierującego hulajnogą i motocyklisty. Jedno ze zdarzeń zarejestrowały kamery miejskiego monitoringu.
W Zielonej Górze doszło do dwóch niebezpiecznych zdarzeń - jednego z udziałem motocyklisty, a w drugim uczestniczył kierujący hulajnogą elektryczną.
O tym, jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i zachowanie szczególnej ostrożności na skrzyżowaniach oraz w rejonach przejść dla pieszych z przejazdami dla rowerów, przekonało się dwóch kierujących samochodami osobowymi.
Przed godziną 13:00, na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego z ulicą Reja, doszło do potrącenia motocyklisty.
Kierujący osobowym oplem skręcając w ulicę Reja nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu motocykliście i doprowadził do zderzenia. Jego manewr został zarejestrowany przez miejski monitoring. Pomimo że zdarzenie wyglądało bardzo poważnie, a motocyklista trafił na badania do szpitala, okazało się, że nie odniósł poważniejszych obrażeń. 76-letni kierujący oplem został ukarany mandatem w wysokości 1500 złotych - przekazała podinspektor Małgorzata Stanisławska.
W tym samym czasie, w innym miejscu Zielonej Góry, jadący osobową mazdą 30-latek potrącił przejeżdżającego przejazdem dla rowerów kierującego hulajnogą. Niestety tym razem obrażenia poszkodowanego były poważniejsze. Ze złamaną ręką został odwieziony do szpitala, a zdarzenie zakwalifikowano jako wypadek drogowy, więc sprawę rozstrzygnie sąd - dodała Małgorzata Stanisławska.
Szczególną ostrożność należy zachować w rejonach skrzyżowań i przejść dla pieszych. Pamiętajmy o tym, aby dostosować prędkość do natężenia ruchu na drodze, szczególnie w godzinach szczytu. O zdrowy rozsądek funkcjonariusze proszą także niechronionych uczestników ruchu drogowego - pieszych, rowerzystów, motocyklistów czy użytkowników hulajnóg!
Bądźmy czujni i nawet, gdy znajdujemy się na przejściu czy przejeździe, zawsze sprawdzajmy czy możemy bezpiecznie dostać się na drugą stronę. Pieszych prosimy o niekorzystanie z telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez przejście, bo nie dość, że jest to wykroczenie, to dodatkowo pozbawiamy się zmysłu, który w razie niebezpieczeństwa może uratować nam zdrowie, a nawet życie. Bezpieczeństwo na drogach zależy od każdego z nas, a odpowiedzialne zachowanie na drodze, pomoże nam uniknąć niebezpiecznych sytuacji! Przypominamy także o rzeczy najważniejszej: nigdy nie wsiadajmy za kierownicę po alkoholu! - podkreśla Małgorzata Stanisławska.