Senatorom nie podoba się pomysł większego wspierania z budżetu państwa partii politycznych. Senat odrzucił poselskie propozycje w tej sprawie. Zgodnie z poprawkami Senatu, partie będą wspierane przez państwo na dotychczasowym poziomie.
Utrzymana zostanie możliwość prowadzenia przez partie działalności gospodarczej, sprzedaży cegiełek oraz pozyskiwania funduszy od osób prawnych. Takie rozwiązanie najbardziej ucieszyło Donalda Tuska z Platformy Obywatelskiej, która proponowała w ogóle zniesienie finansowania partii politycznych z budżetu.
Więcej wątpliowości miał Adam Głapiński z AWS, który uważa, że rozwiązaniem idealnym byłoby takie, w którym partie całkowicie finansowane byłyby z pieniędzy publicznych. Możliwa byłaby wtedy pełna kontrola tych funduszy. Jednak jak twierdzi Głapiński, obecne rozwiązanie jest nie do przyjęcia. Zdecydowanie przeciwko senackim poprawkom głosowali wspólnie członkowie SLD oraz Ruchu Odbudowy Polski. Według senatorów obu klubów decyzja Senatu jest krokiem w złym kierunku. "Ustabilizowało to sytuację, która jest - to znaczy możliwości wszelkich darowizn, wszelkich przekładów, czyli ten system korumpowania partii politycznych, który dotychczas funkcjonował, będzie funkcjonował nadal" – powiedział senator Zbigniew Romaszewski. Teraz poprawkę Senatu musi jeszcze zaakceptować Sejm.
08:55