Agenci z delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie zatrzymali we wtorek osiem osób, m.in. burmistrza i wiceburmistrza Pułtuska. Zatrzymania mają związek z nieprawidłowościami przy przetargach na 4 miliony złotych na prace budowlane w szkole i przy budowie miejskiego żłobka.

Agenci z delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie zatrzymali we wtorek osiem osób, m.in. burmistrza i wiceburmistrza Pułtuska. Zatrzymania mają związek z nieprawidłowościami przy przetargach na 4 miliony złotych na prace budowlane w szkole i przy budowie miejskiego żłobka.
Zdjęcie ilustracyjne /foto. CBA /CBA

Potwierdzam, że doszło do zatrzymań w Pułtusku i okolicach. Funkcjonariusze warszawskiej delegatury CBA prowadzą przeszukania w miejscach pracy zatrzymanych i ich mieszkaniach - powiedział Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura.

Kaczorek wyjaśnił, że burmistrz pełnił wcześniej funkcję dyrektora Centrum Kształcenia Rolniczego w Golądkowie koło Pułtuska.

Wśród zatrzymanych przez CBA są także dwaj urzędnicy, prezes i księgowa Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Pułtusku oraz dwaj przedsiębiorcy. Część z tych osób wcześniej pracowała w CKR lub wykonywała prace na jego rzecz.

Sprawa dotyczy nieprawidłowości przy przetargach na prace budowlane w Centrum i przy budowie miejskiego żłobka na kwotę ok. 4 milionów złotych - podał Kaczorek.

Rzecznik prasowy prokuratury regionalnej w Białymstoku Paweł Sawoń powiedział, że po zakończeniu na miejscu czynności z zatrzymanymi i przewiezieniu ich do siedziby prokuratury zostaną im postawione zarzuty.

Chodzi o zarzuty przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inne osoby, uczestnictwa w zmowie przetargowej, przedłożenia nierzetelnych dokumentów w celu uzyskania dotacji. Za takie przestępstwa grozi do 10 lat więzienia.

Jeszcze dziś mają się rozpocząć przesłuchania zatrzymanych przez CBA.

Zatrzymania po zawiadomieniu ministra rolnictwa

Do zatrzymań doszło w śledztwie z zawiadomienia ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela - podała Prokuratura Regionalna w Białymstoku.

Zawiadomienie dotyczące możliwej niegospodarności w CKR w latach 2008-14 Jurgiel złożył w sierpniu 2016 r. Prokuratura wyjaśniła, że inne wątki dotyczące przetargów na wykonywanie prac remontowych zorganizowanych w Pułtusku w 2015 r., gdy był on już burmistrzem miasta, dołączono do tego postępowania ze względu na podmiotowy i przedmiotowy związek spraw.

Urzędowi miasta w Pułtusku nie grozi paraliż

Jak informuje w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Krzysztofem Zasadą sekretarz miasta Patrycja Kazimierczak, urzędowi miasta w Pułtusku nie grozi paraliż. 

Kierownicy również mają upoważnienia, pełnomocnictwa do podejmowania wszystkich, różnych decyzji, więc na pewno to nie sparaliżuje urzędu - mówi Kazimierczak. Dodała, że jest przekonana, że wkrótce jej szefowie wrócą do pracy. Jestem optymistką i uważam, że nic tu się nie zadzieje - tłumaczy.

(ł)