Centralne Biuro Antykorupcyjne sprawdza, czy doszło do złamania przepisów ustawy antykorupcyjnej lub ustawy o służbie cywilnej przez byłych PR-owców premier Beaty Szydło - dowiedzieli się reporterzy śledczy RMF FM. Chodzi o Piotra Matczuka i Annę Plakwicz: zajmujących wówczas kierownicze stanowiska w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, założycieli spółki Solvere, która realizuje obecnie kontrowersyjną kampanię "Sprawiedliwe sądy" na zlecenie Polskiej Fundacji Narodowej.
Z nieoficjalnych ustaleń dziennikarzy RMF FM wynika, że analiza CBA ma dotyczyć m.in. kwestii terminu utworzenia spółki Solvere przez byłych urzędników kancelarii. Działalność Solvere zarejestrowali oni 16 maja - wciąż byli wtedy urzędnikami kancelarii premiera. Z KPRM odeszli dopiero 22 maja.
CBA ma teraz gruntownie zbadać, czy mogło dojść do złamania przepisów zakazujących prowadzenia działalności gospodarczej przez urzędników.
Według ustawy o służbie cywilnej, członkowie korpusu nie mogą prowadzić takiej działalności bez zgody dyrektora instytucji, w której są zatrudnieni. Z kolei ustawa antykorupcyjna zabrania urzędnikom prowadzenia działalności bądź posiadania więcej niż 10 procent udziałów w spółkach prawa handlowego.
Pismo ws. założycieli spółki Solvere wpłynęło do CBA w piątek. Podpisał je jeden z urzędników KPRM.
Sprawę skomentował dzisiaj krótko w rozmowie z Polską Agencją Prasową Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA.
Otrzymaliśmy takie pismo z KPRM w piątek. Analizujemy je - jak całą korespondencję wpływającą do Biura. Nie przesądzamy o wynikach tych analiz - oświadczył.
(e)