W niedzielę przypada 6. rocznica katastrofy smoleńskiej. Prezydent Andrzej Duda uczci pamięć ofiar w Krakowie i w Warszawie. Skromne uroczystości z udziałem polskiej delegacji odbędą się na lotnisku Siewiernyj pod Smoleńskiem. Dla władz na Kremlu rocznica katastrofy nie istnieje.
Rano, 10 kwietnia na Wawelu Andrzej Duda złoży kwiaty i pomodli się przy grobie Lecha i Marii Kaczyńskich. Następnie w Warszawie około godz. 13. prezydent złoży wieniec przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Wojskowych Powązkach. Z kolei około godz. 14. w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie prezydent złoży wieniec m.in. na grobie prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.
O godz. 16.50 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy. Bezpośrednio po wystąpieniu odsłonięta zostanie tablica poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu, umieszczona na Pałacu.
Tydzień temu w RMF FM prezydencki minister Andrzej Dera mówił o "instalacji oddającej hołd tym, którzy zginęli pod Smoleńskiem". Czy instalacja pojawi się w niedzielę? Ofiary katastrofy smoleńskiej będą godnie upamiętnione przed Pałacem Prezydenckim - odpowiada w rozmowie z RMF FM rzecznik Andrzeja Dudy, Marek Magierowski.
[TU PRZECZYTASZ WIĘCEJ]
Warszawski ratusz przypomina, że instalacje na chodniku wymagają zgody zarządu dróg miejskich, a na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego - miejskiego konserwatora zabytków i inspektora budowlanego. Będziemy reagować - mówi wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak. Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego w celu usunięcia elementów, które nie spełniają wymogów prawa budowlanego, czy wymogów konserwatora - wyjaśnia.
Wieczorem w niedzielę Andrzej Duda weźmie udział w mszy św. w intencji ofiar katastrofy w Bazylice Archikatedralnej Jana Chrzciciela w Warszawie. Po mszy koncelebrowanej przez ks. kard. Kazimierza Nycza spod katedry wyruszy marsz pamięci przed Pałac Prezydencki.
W samym Smoleńsku, na lotnisku Siewiernyj uroczystości 6 rocznicy katastrofy będą skromne, ale z udziałem miejscowych Polaków - donosi korespondent RMF FM Przemysław Marzec. W niedzielę rano na miejscu pojawi się polska delegacja z Anną Anders, przewodniczącą Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Przedstawiciele polskiej ambasady będą na miejscu katastrofy o godz. 8.41. To moment, gdy rozbił się TU-154M.
Przy kamieniu upamiętniającym ofiary złożą też wieniec przedstawiciele władz smoleńskich. Dla Kremla rocznica katastrofy nie istnieje - władze w Moskwie nie mają żadnych planów związanych z 10 kwietnia i katastrofą polskiego samolotu.
10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja zmierzała tego dnia na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
(rs)