37 lat temu w pobliżu lotniska Okęcie rozbił się lecący z Nowego Jorku samolot PLL LOT IŁ-62 "Kopernik". Zginęły wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie: 77 pasażerów i 10 członków załogi. Była wśród nich piosenkarka Anna Jantar oraz bokserska reprezentacja USA lecąca na mecz z polskimi pięściarzami.

Start samolotu PLL LOT Ił-62 "Mikołaj Kopernik" z lotniska im. Kennedy'ego w Nowym Jorku był zaplanowany na 13 marca 1980 roku na godz. 19 czasu miejscowego. Silne opady śniegu opóźniły wylot. Ostatecznie "Kopernik" wyruszył do Warszawy o godz. 21.18

Około godz. 11 czasu polskiego załoga skontaktowała się z wieżą kontrolną na warszawskim Okęciu. "Kopernik" został skierowany na ścieżkę podejścia do lądowania przy dobrych warunkach atmosferycznych.

O godz. 11.13 kapitan zgłosił trudności z sygnalizacją podwozia i zamiar przejścia na drugi krąg wokół lotniska, by mechanik mógł sprawdzić obwód. Kiedy samolot zwiększył moc, by wznieść się na drugi krąg, pękł wał łączący turbinę ze sprężarką niskiego ciśnienia w silniku nr 2. Sygnalizator wskazywał na awarię podwozia. Pilot wzniósł maszynę, by podejść do lądowania jeszcze raz, a w międzyczasie upewnić się, że zawiódł tylko sygnalizator, a nie podwozie.

Rozpadająca się turbina uszkodziła silniki. Załoga utraciła praktycznie zupełnie możliwość sterowania opadającą bezwładnie maszyną. Samolot ściął prawym skrzydłem drzewo i o godz. 11.15 rozbił się w fosie na terenie dawnego fortu wojskowego nieopodal al. Krakowskiej.

MSW utajniło wnioski ze śledztwa wskazujące na winę Polaków

Wkrótce po katastrofie "Kopernika" powołano specjalną komisję, która miała wyjaśnić przyczyny tragedii. Według materiałów Instytutu Pamięci Narodowej, MSW utajniło wnioski ze śledztwa, które wskazywały na winę strony polskiej. Jako przyczynę tragedii wskazano ukryte wady radzieckiej konstrukcji samolotu.

Zbiorowy grób ofiar wypadku "Kopernika" znajduje się na stołecznym Cmentarzu Komunalnym Północnym na Wólce Węglowej, zaś mogiła załogi jest na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. 

Imię kapitana "Kopernika" Pawła Lipowczana otrzymała jedna z przecznic Al. Krakowskiej na stołecznym Okęciu.

Kim była Anna Jantar?

Kariera Anny Jantar rozpoczęła się z końcem lat 60. Początkowo piosenkarka występowała pod nazwiskiem panieńskim - jako Anna Maria Szmeterling. Pseudonim Jantar wymyślił dla niej wydawca debiutanckiej płyty, Marek Sewen. 

Anna Jantar na początku była wokalistką zespołu "Waganci". Występował w nim jej przyszły mąż - Jarosław Kukulski, późniejszy kompozytor wielu jej piosenek. 

Lata 70. należały już zdecydowanie do Anny Jantar. Polska publiczność ją pokochała. Utwory Jantar pojawiały się na grających pocztówkach. Piosenkarka nagrała łącznie sześć płyt, królowała na estradzie, zdobywając pierwsze wyróżnienia na najważniejszych festiwalach w Polsce m.in. na FPP w Opolu. Tam w 1974 roku otrzymała nagrodę publiczności za utwór "Tyle słońca w całym mieście". 

(mn)