W całej Polsce i w kilkudziesięciu sztabach za granicą w niedzielę odbywa się 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku WOŚP zbiera pieniądze na oddziały laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy, a hasło przewodnie wydarzenia to "Finał z głową". W związku z pandemią jest on jednak zupełnie inny niż przed rokiem. W tegorocznej edycji udało się do tej pory zebrać ponad 82 miliony złotych.
82 365 578 zł. To kwota, jaką do tej pory (stan na godz. 20:00) udało się zebrać w tegorocznym Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!
Orkiestra pod przewodnictwem Jurka Owsiaka gra po raz 29.
Pierwotnie 29. Finał WOŚP miał się odbyć 10 stycznia, ale jego termin przesunięto o trzy tygodnie z uwagi na obostrzenia i Covid-19. Tegoroczna edycja WOŚP jest więc inna z uwagi na pandemię koronawirusa. Organizatorzy zrezygnowali z masowych wydarzeń i koncertów dla publiczności, a większość wydarzeń przenieśli do internetu.
W tegorocznym finale zarejestrowały się 1362 sztaby, a wśród nich aż 79 sztabów zagranicznych m.in. z: Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Tanzanii, Australii, Norwegii, Francji, Rosji, Meksyku, Indonezji, Singapuru, Japonii, Wietnamu, a także z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund.
Na ulicach polskich miast pieniądze na zakup sprzętu dla oddziałów laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy zbierało ok. 120 tys. wolontariuszy, którzy zostali wyposażeni w maseczki, rękawiczki i płyny dezynfekujące.
W tym roku niemieli oni jednak naklejać czerwonych serduszek darczyńcom, ale je rozdawać.
Dzięki wielkie za to nasze, narodowe, orkiestrowe, pospolite ruszenie! A my zrobimy wszystko, aby efekty tego grania jak najszybciej zamienić w sprzęt i działania, które ratują zdrowie i życie Polaków! Razem jesteśmy niesamowicie skuteczni, niesamowicie silni! - napisał szef WOŚP Jerzy Owsiak.
W Warszawie głównym punktem działań WOŚP są okolice Pałacu Kultury i Nauki.
To właśnie tam powstało studio telewizyjne, z którego są transmitowane koncerty. Zaczęły się one o godz. 8:40. Na scenie m.in. Piersi, Eney, Koniec Świata, Ørganek, Dr Misio, Karaś Rogucki, Ania Rusowicz czy Voo Voo.
Transmisję z całego wydarzenia na swoim Facebooku prowadzi szef fundacji - Jurek Owsiak:
O godzinie 20 odbyło się "światełko do nieba".
W akcję włączył się także prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, który przekazał WOŚP swój kampanijny megafon.
29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trwa też w innych miastach w Polsce.
We Wrocławiu od poniedziałku 25 stycznia lekarze specjaliści Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego udzielali teleporad, a zwieńczeniem tych działań są niedzielne stacjonarne badania z zakresu chirurgii, urologii i ortopedii dziecięcej, udzielane przez zespół specjalistów Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej USK, które będą trwać do godz. 16.
W Starym Klasztorze odbyły się koncerty bez udziału publiczności, ale transmitowane online. Wystąpili m.in.: zespół Raz Dwa Trzy, Budka Suflera z Felicjanem Andrzejczakiem, Vavamuffin, Baranovski, Zespół Nocny Kochanek, Dagadana oraz Majka Jeżowska.
Przez całą niedzielę po Wrocławiu można było jeździć zabytkowym tramwajem przerobionym na wersję meksykańską (z kaktusami i muzyką latynoską). W tramwaju kwestowali wolontariusze.