Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw sądowych. Politycy opozycji ocenili podpisanie tzw. ustawy dyscyplinującej sędziów jako "kolejny krok w kierunku polexitu". Dzisiaj także Izba Dyscyplinarna SN zdecydowała o zawieszeniu w czynnościach sędziego Pawła Juszczyszyna, równocześnie obniżając o niemal 40 proc. jego wynagrodzenie. Końcem ubiegłego roku Juszczyszyn nakazał Kancelarii Senatu udostępnienie list poparcia kandydatów do KRS. Wtorek to także drugi dzień wizyty w Polsce prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie wygłosił wykład "Polska i Francja w Europie", podczas którego podkreślił wagę polsko-francuskich relacji. Co jeszcze wydarzyło się we wtorek? Najważniejsze informacje znajdziecie w Podsumowaniu Dnia RMF FM.
Prezydent Andrzej Duda podpisał budzącą kontrowersje nowelizację m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym - poinformował PAP we wtorek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
Uchwalona przez Sejm 20 grudnia ubiegłego roku nowelizacja Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, wprowadza m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, orzekając w II instancji, zawiesiła w czynnościach olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna. Jednocześnie obniżyła o 40 proc. jego wynagrodzenie na czas trwania tego zawieszenia. Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów Przemysław Radzik nazwał sędziego Juszczyszyna "celebrytą, który wypowiada wojnę swojemu państwu". Sędzia z Olsztyna, rozpatrując przed miesiącem apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez obecną KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa.
W związku z epidemią koronawirusa zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT zdecydował o przedłużeniu zawieszenia rejsów między Warszawą a Pekinem do 29 lutego br. - poinformowała we wtorek spółka.
Prezydent Francji Emmanuel Macron w drugim dniu swojej wizyty w Polsce wygłosił na Uniwersytecie Jagiellońskim wykład zatytułowany "Polska i Francja w Europie". UE to nie tylko wspólny rynek, ale także wspólne wartości, są one unikatowe w skali światowej i Polska również musi uszanować te wartości - mówił Macron.
Problemy techniczne Partii Demokratycznej przy liczeniu głosów w prawyborach w stanie Iowa. Głosy liczone są ręcznie - są bowiem kłopoty z systemem komputerowym. Ok. godz. 6 rano polskiego czasu udało się poprawnie zliczyć tylko 25 proc. głosów.
Projekt ustawy o dodatkowych opłatach za napoje z substancjami słodzącymi oraz alkohole w opakowaniach o małej objętości, tzw. małpki, został przyjęty przez Radę Ministrów - poinformował PAP wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Podkreślił, że teraz rządowi zależy, by projekt szybko trafił do Sejmu i zaczął obowiązywać już od kwietnia.
Ponad 60 proc. Polaków uważa, że nasz kraj powinien zrezygnować z energetyki opartej na węglu, by zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".
Jest już gotowy projekt ustawy o rekompensatach za tegoroczne podwyżki cen prądu. "Jeszcze dziś skieruję go do zespołu programowania prac rządu, co rozpocznie ścieżkę legislacyjną" - powiedział dziennikarzom RMF FM wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Mężczyzna zatrzymany w związku z postrzeleniem w szyję 11-letniego harcerza w Gródku nad Dunajcem usłyszał dziś zarzut. 39-latek przyznał się do oddania strzału.