Jak wskazał Sąd Najwyższy: Sędziowie wybrani przez nową KRS nie są uprawnieni do orzekania. Trzy izby SN uznały, że uchwała nie działa wstecz - nie ma wpływu na orzeczenia wydane przed datą jej podjęcia. Inaczej sprawa wygląda w przypadku Izby Dyscyplinarnej SN, gdzie ustawa obowiązuje bez względu na datę orzeczenia. Sejm odrzucił uchwałę Senatu, który chciał, aby ustawa dyscyplinująca sędziów trafiła do kosza. Zgodnie z decyzją Sejmu - trafi ona jednak na biurko prezydenta. W Jerozolimie odbyło się Światowe Forum Holokaustu. Wbrew obawom, że Forum będzie kolejną okazją do oczerniających Polskę wypowiedzi Władimira Putina - wystąpienie prezydenta Rosji było wyjątkowo stonowane. Co jeszcze wydarzyło się w czwartek? Sprawdź w Podsumowaniu Dnia RMF FM.
Sędziowie wskazani przez nową Krajową Radę Sądownictwa są nieuprawnieni do orzekania - wskazał Sąd Najwyższy. "Nienależyta obsada sądu występuje wtedy, gdy w składzie sądu bierze udział osoba wyłoniona na sędziego przez KRS w obecnym składzie" - podał SN.
Ustawa dyscyplinująca sędziów została w czwartek przegłosowana w Sejmie. Posłowie odrzucili tym samym decyzję Senatu, który w ostatni piątek zdecydował, aby ustawa trafiła do kosza.
Kilkudziesięciu szefów państw i rządów wzięło udział w V Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie, organizowanego z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, przypadającej 27 stycznia. Na forum nie zjawił się prezydent Andrzej Duda, który chciał wystąpić w kontrze do prezydenta Rosji. Wystąpienie Władimira Putina - wbrew temu, czego spodziewała się polska strona - było wyjątkowo stonowane.
"Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Polacy byli uznawani przez nazistów za podludzi; narody słowiańskie miały być albo zniszczone albo stać się niewolnikami bez własnej kultury, pamięci historycznej i języka" - powiedział Putin w Jerozolimie.
"Przemysłowy masowy mord na sześciu milionach Żydów, największa zbrodnia ludzkości - została popełniona przez moich rodaków" - powiedział prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier podczas Forum.
Wiceprezydent USA Mike Pence powiedział na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie, że wszystkie kraje muszą przeciwstawić się "nikczemnej fali antysemityzmu" ogarniającej świat i wskazał na Iran jako głównego sprawcę.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu nazwał Iran "najbardziej antysemickim reżimem na planecie" w przemówieniu podczas Światowego Forum Holokaustu w Jerozolimie.
Nie obyło się bez wpadek. Podczas prezentacji w trakcie V Światowego Forum Holokaustu w Jerozolimie przedstawiono mapę sugerującą, że niemiecka agresja na kraje Europy rozpoczęła się w 1942 roku. Naniesiono na nią też błędne kontury Polski.
"Podjąłem słuszną decyzję, nie biorąc udziału w Światowym Forum Holocaustu w Jerozolimie, bo nie powinniśmy autoryzować zafałszowanego przekazu historycznego, przedstawionego przez organizatorów" - powiedział w czwartek przebywający w Davos prezydent Andrzej Duda.
"Prawda o Holokauście nie może umrzeć. Nie wolno jej zniekształcać i instrumentalizować dla jakichkolwiek motywów" - podkreślił Andrzej Duda w liście otwartym opublikowanym w światowych mediach w związku ze zbliżającą się 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W piśmie prezydent RP m.in. przypomniał rolę Polaków, którzy w czasie II wojny światowej pomagali Żydom mimo grożących im za to drastycznych kar.
List - będący elementem kampanii edukacji historycznej "The Truth That Must Not Die" - opublikowały na swoich stronach internetowych renomowane dzienniki: francuski "Le Figaro", niemiecki "Die Welt" i amerykański "Washington Post".
Nieprzypadkowa była data publikacji: w dniu Światowego Forum Holokaustu w Jerozolimie.
"Nie zaskoczył mnie Władimir Putin" - tak o dzisiejszym wystąpieniu rosyjskiego prezydenta na Światowym Forum Holokaustu mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Marcin Przydacz. Zdaniem wiceministra spraw zagranicznych jasne było, że Putin będzie promował swoją wizję historii, wydarzeń wokół II wojny światowej, "gloryfikując rolę Armii Czerwonej, a pomijając te elementy historii, które nie są mu wygodne". "Nie spodziewałem się tu konkretnych odwołań do Polski, w tym sensie nie jestem zaskoczony" - dodawał gość Marcina Zaborskiego. "Konsekwentnie będziemy promować naszą narrację. Najbliższą okazją będą uroczystości w muzeum Auschwitz 27 stycznia" - zaznaczył.
Ostry spór i wymiana pism między I prezes Sądu Najwyższego a prezes Trybunału Konstytucyjnego. Chodziło o wniosek marszałek Sejmu Elżbiety Witek do TK, który według prezes Trybunału skutkował zawieszeniem dzisiejszego posiedzenia 60 sędziów trzech Izb Sądu Najwyższego ws. statusu sędziów powołanych na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa.
Polska Fundacja Narodowa nie daje o sobie zapomnieć. Na jej profilu twitterowym pojawiły się filmy, na których została przedstawiona wymyślona rozmowa Józefa Stalina i Adolfa Hitlera przez komunikator internetowy. Dyktatorzy rozmawiają o napaści na Polskę. Po kilkudziesięciu minutach wpisy zostały usunięte.