Wiceminister kultury Jarosław Sellin w Popołudniowej rozmowie w RMF FM odniósł się do protestów wyborczych złożonych przez Prawo i Sprawiedliwość. Jak stwierdził minister: "Sprawdzamy tam, gdzie mamy ochotę sprawdzać". Sellin odpowiedział również na pytania dotyczące Literackiej Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk. Brytyjska policja poinformowała o makabrycznym odkryciu pod Londynem: w zaparkowanej na terenie parku przemysłowego w hrabstwie Essex ciężarówce znaleziono zwłoki 39 osób. Szokujące fakty zostały odkryte podczas prokuratorskiego śledztwa ws. śmiertelnego wypadku podczas Rajdu Żuławskiego: kierowca był pod wpływem narkotyków. Kolejna zaskakująca decyzja prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump ogłosił sukces zawieszenia broni w Syrii i poinformował o zniesieniu sankcji nałożonych w połowie października na Turcję. O najważniejszych dzisiejszych wydarzeniach przeczytacie w Podsumowaniu dnia w RMF FM.
"Myślę, że pan też byłby zainteresowany pewnością i wiedzą 100-procentową, że rzeczywiście wygrał ten senator, który powinien był wygrać" - tak wiceminister kultury Jarosław Sellin odpowiedział w Popołudniowej rozmowie w RMF FM na pytanie, dlaczego Prawo i Sprawiedliwość domaga się ponownego przeliczenia głosów oddanych w wyborach do Senatu w sześciu okręgach.
Na uwagę Marcina Zaborskiego, że np. w okręgu nr 2, gdzie różnica w liczbie głosów zdobytych przez kandydatów PiS i Koalicji Obywatelskiej wyniosła jedynie nieco ponad 1000, ale tam partia Jarosława Kaczyńskiego nie domaga się ponownego przeliczenia głosów, bowiem wygrał jej kandydat, Sellin odpowiedział wprost: "Sprawdzamy tam, gdzie mamy ochotę sprawdzać".
Polityk PiS odniósł się także do dzisiejszej wizyty Grzegorza Schetyny w Strasburgu, gdzie lider PO rozmawiał z przedstawicielami Rady Europy o wynikach wyborów z 13 października: działanie Schetyny nazwał "bezczelnym donoszeniem na Polskę".
Marcin Zaborski pytał wiceministra kultury również m.in. o to, jak rząd uhonoruje niedawne przyznanie Oldze Tokarczuk literackiego Nobla.
"Myślę, że jak będzie jakaś okazja do spotkania, to na pewno kwiatami i gratulacjami" - odparł Jarosław Sellin.
Rozmowę Marcina Zaborskiego z Jarosławem Sellinem - do przeczytania, obejrzenia i posłuchania - znajdziecie TUTAJ! >>>>
"Wydaje mi się, że nie ma innej możliwości niż uznać te protesty za niezasadne" - tak o protestach wyborczych Prawa i Sprawiedliwości dot. wyborów do Senatu w sześciu okręgach mówił w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Patrykiem Michalskim były szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.
Jak wyjaśnił, skargi nie przedstawiają, według niego, wystarczających dowodów na nieprawidłowości, co jest wymagane w Kodeksie wyborczym.
"Twierdzenie, że jest dużo głosów nieważnych, a przeciwnik Prawa i Sprawiedliwości wygrał niewielką liczbą głosów, nie jest wystarczające, nie widzę tutaj związku przyczynowo-skutkowego" - podkreślił.
Hermeliński ocenił również, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego nie powinna podejmować decyzji ws. ważności wyborów z 13 października przed wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który ma wypowiedzieć się ws. niezależności polskiej Krajowej Rady Sądownictwa.
Właśnie KRS wskazuje kandydatów do Izby Kontroli Nadzwyczajnej.
Jak zauważył natomiast Wojciech Hermeliński: może okazać się, że legitymacja tej nowo powołanej Izby - wskazanej przez upolitycznioną KRS - zostanie podważona.