Co roku na drogach dochodzi do tysięcy zdarzeń, w których wybiegające z lasu zwierzęta zderzają się z autami. Koszty remontu samochodu są duże, a wciąż brakuje wykładni, kto ma wypłacić odszkodowanie.

Odpowiedzialne za zderzenie ze zwierzęciem może być koło łowieckie, zarządca drogi lub też sam kierowca. Wszystko zależy od miejsca i czasu, w którym doszło do takiego wypadku.

Jeśli obok drogi widnieje znak: \"uwaga na zwierzęta leśne\", to w razie zderzenia kierowca nie ma co liczyć na zderzenie. Jeżeli natomiast nie ma takiego znaku, to wtedy na kierowcę spada kolejny kłopot. Zarządcy dróg zazwyczaj wynajmują rzesze prawników i udawadniają przed sądem, że jest to wypadek losowy.

Za stłuczkę można także zaskarżyć koło łowieckie, ale w tym przypadku, kierowca nie może liczyć na łatwe zwycięstwo. Poszkodowany kierowca wygra sprawę tylko, jeśli udowodni, że w lesie jest za dużo zwierząt lub że winę ponosi organizator polowania, który nagonił zwierzę pod koła samochodu.

Prawnicy mówią krótko: Bardzo trudno szaremu człowiekowi, kierowcy, który nie ponosi żadnej winy za zderzenie ze zwierzęciem, dochodzić później swoich praw. Szanse na to, iż poszkodowany kierowca wygra sprawę o odszkodowanie, są znikome, a w gąszczu przepisów gubią się nawet najlepsi adwokaci.

Najprostszym i najpewniejszym wyjściem dla kierowców jest więc ubezpieczenie auto-casco, ponieważ zderzenie ze zwierzęciem może spowodować olbrzymie straty: w wysokości nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Jeśli nie jesteśmy ubezpieczeni, to oprócz kosztów sądowych czy wynajęcia adwokata zapłacimy również za uszkodzone auto, ponieważ bardzo trudno jest znaleźć winnego zderzenia w gąszczu przepisów polskiego prawa.

W ubiegłym roku tylko w województwie śląskim doszło do ponad 1100 kolizji, których przyczyną było nagłe wtargnięcie zwierząt na jezdnie. Wydarzyło się też 13 wypadków, w których 20 osób zostało rannych. Policyjne statystyki nie mówią, ile zwierząt zginęło.