W obawie przed przemytem materiałów radioaktywnych drogą morską USA podpisały z Holandią porozumienie o sfinansowaniu systemu czujników, wykrywających materiały radioaktywne w największym na świecie porcie - Rotterdamie. Inwestycja ma kosztować 3 mln dolarów.
Amerykański minister ds. energii Spencer Abraham powiedział, że system będzie prześwietlał część z 6 milionów kontenerów, przechodzących przez port w Rotterdamie i wzmocni działania, zapobiegające przemytowi materiałów radioaktywnych.
W ciągu kilku miesięcy strona amerykańska dostarczy do Holandii sprzęt i przeprowadzi szkolenia. Dalej system będzie już rozbudowywany przez Holendrów.
Przez port w Rotterdamie przechodzi rocznie ponad 300 milionów ton ładunku i przepływają tysiące statków. Wiele z nich przewozi ładunki z Bliskiego Wschodu. Około 350.000 kontenerów rocznie trafia z Rotterdamu do USA.
Amerykańskie służby bezpieczeństwa od dawna wyrażały zaniepokojenie, że terroryści mogą wykorzystywać ładunki przewożone statkami do przemytu materiałów radioaktywnych. W zeszłym roku Rotterdam jako jeden z pierwszych portów zgodził się na pobyt na jego terenie amerykańskich służb celnych.
20:20