Temat obchodów 11 listopada i wszystkiego, co z nimi związane - Marszu Niepodległości, odmowy udziału w tym wydarzeniu ze strony prezydenta i polityków Prawa i Sprawiedliwości, a także kwestia tego, czy premierzy i prezydenci innych państw pojawią się w Polsce w dniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości - zdominowały wtorek. Opinia publiczna żyła również wyrokiem w politycznym sporze między Mateuszem Morawieckim a Jackiem Majchrowskim: premier w sądzie przegrał i musi sprostować swoją wypowiedź nt. walki ze smogiem w Krakowie. Wiemy też coraz więcej o zabójstwie Pauliny D. Podejrzany o dokonanie morderstwa Gruzin uciekł z Polski, a policja właśnie wydała za nim list gończy. Najważniejsze wiadomości dnia zebraliśmy specjalnie dla Was w naszym zestawieniu!
Wydano list gończy za Gruzinem Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi opublikowała list gończy za Khetsurianim (Checurianim) Mamuką. 39-letni Gruzin jest poszukiwany w związku z zabójstwem 28-letniej Pauliny D. z Łodzi.
Wczorajsza sekcja zwłok wykazała, że 28-letniej Paulinie D. zadano ciosy nożem. Przyczyną jej śmierci były rany kłute szyi. Stwierdzono także obrażenia wskazujące na pobicie. Do zabójstwa doszło prawdopodobnie na tle seksualnym - potwierdził rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania.
Zaginięcie 28-letniej Pauliny D. zgłoszono w sobotę 20 października. Kobieta wyszła z domu dzień wcześniej, by wieczorem spotkać się ze znajomymi. Ostatni raz była widziana w towarzystwie nieznanego mężczyzny - co zapisały kamery monitoringu - na jednej z łódzkich ulic.
CZYTAJ WIĘCEJ O SPRAWIE PAULINY D.
Komisja Europejska już 16 listopada będzie mogła wnioskować o kary finansowe dla Polski, jeśli uzna, że ma wystarczające dowody na to, iż Warszawa nie stosuje się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE ws. m.in. zamrożenia niektórych przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym.
Właśnie 16 listopada odbędzie się rozprawa ws. tych środków tymczasowych. Nie zapadną w jej trakcie żadne decyzje, ale jak powiedział korespondentce RMF FM Katarzynie Szymańskiej-Borginon unijny prawnik: Komisja Europejska może już na tym etapie zażądać kar finansowych, bo taka możliwość wnioskowania o kary na etapie "przedprocesowym" została po raz pierwszy sformułowana w przypadku Puszczy Białowieskiej.
KE nie będzie miała jeszcze wprawdzie pierwszego miesięcznego raportu nt. wykonywania postanowienia TSUE (wiceprezes Trybunału nakazała Warszawie składanie takich raportów co miesiąc), ale może mieć własne informacje np. z Sądu Najwyższego.
PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT! >>>>
Szef rządu Mateusz Morawiecki ma sprostować swoją wypowiedź o smogu w Krakowie. Taką decyzję podjął w trybie wyborczym Sąd Apelacyjny w Krakowie i jest to wyrok prawomocny.
Chodzi o słowa Mateusza Morawieckiego z połowy października, kiedy podczas wizyty w stolicy Małopolski stwierdził, że "poprzednicy, w tym ci, którzy rządzili Krakowem, nie zrobili nic lub prawie nic" w walce ze smogiem.
Komitet wyborczy Jacka Majchrowskiego, który ubiega się o wybór na kolejną kadencję na stanowisku prezydenta Krakowa, pozwał premiera za te słowa w trybie wyborczym.
W piątek zapadło pierwsze orzeczenie w tej sprawie: sąd okręgowy uznał, że wypowiedź Morawieckiego miała charakter opinii, subiektywnego zdania, a nie była stwierdzeniem faktu.
Komitet wyborczy Majchrowskiego odwołał się od tego postanowienia, a we wtorek sąd apelacyjny nakazał szefowi rządu sprostowanie jego wypowiedzi.
W JAKI SPOSÓB MORAWIECKI MA SPROSTOWAĆ SWOJĄ WYPOWIEDŹ? SZCZEGÓŁY ZNAJDZIESZ TUTAJ! >>>>
Przypomnijmy, że to już druga taka sądowa przegrana Mateusza Morawieckiego w trwającej kampanii wyborczej. Poprzednio premier musiał sprostować swoją wypowiedź nt. budowy w Polsce dróg i mostów za rządów koalicji PO-PSL.