Rozprawa w TSUE dotycząca legalności nowej Krajowej Rady Sądownictwa, nowe zarzuty dla głównego podejrzanego ws. zabójstwa Jaroszewiczów, awaryjne przepisy na wypadek "twardego brexitu". To jedne z głównych informacji wtorku z Polski i ze świata. O czym jeszcze się mówiło? Oto nasze podsumowanie dnia.
"Jutro w Krakowie ogłaszam listę małopolsko-świętokrzyską do Parlamentu Europejskiego. Mogę zdradzić: na trzecim miejscu tej listy jest Patryk Jaki" - oświadczyła Beata Szydło, gość Porannej rozmowy w RMF FM.
Jak powiedziała, jej ewentualny wyjazd do europarlamentu "to nie jest emerytura". "Czas na Parlament Europejski, by zdobyć - jak mówi mój kolega Joachim Brudziński - kolejne szlify i umiejętności i potem móc jeszcze lepiej pracować w polskiej polityce" - dodała. Beata Szydło zapowiedziała również, że będąc europosłem będzie nadal bardzo aktywna w polskiej polityce.
Polskie służby potwierdziły, że zamachowiec z Nowej Zelandii Brenton Tarrant był w Polsce w grudniu ubiegłego roku - nieoficjalnie ustalili reporterzy RMF FM. W strzelaninach, do których doszło w dwóch meczetach w Christchurch w Nowej Zelandii, zginęło 50 osób.
Śledztwo w sprawie zabójstwa małżeństwa Jaroszewiczów zostało przedłużone do 30 czerwca. Do tego czasu został też przedłużony areszt tymczasowy dla wszystkich trzech podejrzanych. Głównemu podejrzanemu postawiono kolejne zarzuty, m.in. zabójstwa innego małżeństwa.
W Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu odbyła się dziś rozprawa dotycząca legalności nowej Krajowej Rady Sądownictwa - po tym gdy Sąd Najwyższy zadał trzy pytania prejudycjalne. Przedstawiciele polskich władz przekonywali, że KRS to organ niezależny; innego zdania byli pełnomocnicy reprezentujący sędziów SN.
WIĘCEJ O PRZEBIEGU ROZPRAWY PRZECZYTASZ TUTAJ
Były krakowski urzędnik Jan T. został we wtorek prawomocnie skazany na dwa lata więzienia za przekroczenie uprawnień i nieprawidłowości przetargowe przy zleceniu organizacji ruchu podczas wizyty papieża Benedykta XVI oraz remontu podziemi Rynku Głównego.
Polityczna wolta Joanny Scheuring-Wielgus staje się faktem. Posłanka Teraz! - partii, którą tworzyła wspólnie z Ryszardem Petru - zdecydowała się startować w wyborach do Parlamentu Europejskiego z list... Wiosny.
Lider ugrupowania Robert Biedroń poinformował na konferencji prasowej, że Scheuring-Wielgus wystartuje z drugiego miejsca na warszawskiej liście jego partii.
Posłanka zapewniała zaś, że cieszy się, że jest "w tej drużynie", bo będzie "wśród osób, które są kompetentne, merytoryczne, dla których takie wartości jak wolność, równość, różnorodność to są wartości podstawowe".