172 tys. rachmistrzów rozpoczęło dziś pracę. Do 8 czerwca odwiedzą domy w całym kraju. W tym roku Narodowy Spis Powszechny i Powszechny Spis Rolny powinien przebiegać dużo sprawniej niż ostatni, bo łódzki urząd statystyczny opracował specjalny program komputerowy ułatwiający pracę rachmistrzom i urzędnikom. Pierwsze wyniki poznamy w 2004 roku.

Zapewne większość Polaków ma już za sobą pierwszą, wstępną wizytę rachmistrza. Warto jednak przypomnieć, co należy wiedzieć przed jego ponownymi odwiedzinami.

Spis jest obowiązkowy. Odmowa grozi grzywną.

Rachmistrzowi podajemy pełne dane osobowe. Te informacje znikną później z komputerowej bazy danych. Są potrzebne tylko dla celów porządkowych.

Jeśli kogoś nie będzie w domu, informacji o tej osobie będą musieli udzielić pozostali domownicy.

Spisem zostaną objęte także osoby wynajmujące mieszkania, bez meldunku. Rachmistrzowie będą również starali się dotrzeć do bezdomnych. Wizyty rachmistrza mogą spodziewać się także mieszkańcy hotelu, akademika czy internatu.

Zebrane informacje nie trafią do urzędu skarbowego ani do żadnej innej instytucji. Ich jedynym właścicielem i użytkownikiem pozostanie GUS.

Należy odpowiedzieć na wszystkie pytania. Jedyny wyjątek to formularz dotyczący dzietności kobiet, którego wypełnienie nie jest obowiązkowe.

Rachmistrz nie ma prawa żądać od nas jakichkolwiek dokumentów.

W odpowiedzi na pytanie o narodowość możemy podać każdą, jeśli się do niej poczuwamy (nawet jeśli nie znamy języka). Nie będziemy natomiast pytani o wyznanie.

Rachmistrz nie spyta o dochody. Jest za to pytanie o źródło utrzymania.

Rachmistrz nie ma prawa żądać od nas pieniędzy.

Więcej informacji można uzyskać, dzwoniąc na bezpłatną infolinię GUS: 0-800 402 036 bądź 0-800 480 340.

foto GUS

11:00