Opublikowane dziś przez naukowców Uniwersytetu Michigan wyniki badań wskazują, że tylko niewielki procent komórek nowotworowych może prowadzić do rozprzestrzeniania choroby w organizmie, czyli do tworzenia przerzutów. Możliwe więc, że będzie to przełom w walce z rakiem.

Badania amerykańskich naukowców dotyczyły przypadków raka piersi. Okazało się, że zaledwie 1-15 proc. komórek rakowych ma zdolność przenoszenia się w inne rejony organizmu i tworzenia tam kolejnych ognisk nowotworowych.

Jeśli udałoby się te groźne komórki identyfikować, można by koncentrować na nich działanie leków i w ten sposób skuteczniej zwalczać chorobę. Można by również o wiele dokładniej ocenić ryzyko jej nawrotów.

Naukowcy twierdzą, że komórki te zachowują się podobnie do komórek macierzystych i mogą przekształcić się w elementy dowolnej tkanki nowotworu. Teraz naukowcy będą się starali wyjaśnić, co prowadzi do takiego właśnie zachowania i jak można ten proces przerwać.

Zdaniem niezależnych ekspertów odkrycie jest obiecujące, ale jego zastosowanie to sprawa przyszłości. Znalezienie sprawnego sposobu zwalczania tych komórek to kwestia 5-10 lat.

23:05