W Radzie Polityki Pieniężnej powstanie silna opozycja wobec szefa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Kierująca Senatem większość przedstawiła swoich kandydatów do 10-osobowej rady. Wśród kandydatów jest Joanna Tyrowicz, Ludwik Kotecki oraz Przemysław Litwiniuk.
Rada Polityki Pieniężnej to gremium decydujące o polityce pieniężnej polskiego banku centralnego. Ma m.in. dbać o cel inflacyjny. Ten w Polsce wynosi 2,5 proc., z możliwym odchyleniem o 1 pkt proc. Obecnie jednak inflacja jest na poziomie 7,8 proc., a w grudniu najprawdopodobniej przekroczy 8 proc. Zgodnie z prognozami prezesa Adama Glapińskiego, inflacja spadnie do celu dopiero w ostatnim kwartale 2023 roku.
Wkrótce kończy się kadencja trzech członków RPP wybranych przez Senat. Swój okres urzędowania w radzie 25 stycznia 2022 roku zakończą Eugeniusz Gatnar i Jerzy Kropiwnicki, a w listopadzie 2022 roku - Rafał Sura.
Jak dowiedział się dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda, większość senacka - a więc opozycja - ustaliła już trzech zastępców Gatnara, Kropiwnickiego i Sury.
Pierwszą kandydatką jest prof. Joanna Tyrowicz, specjalistka od ekonomii rynku pracy. Od wielu lat jest konsultantką Banku Światowego, kiedyś też pracowała już w Narodowym Banku Polskim, ale została z niego usunięta przez ekipę Glapińskiego.
Drugim kandydatem do rady jest Ludwik Kotecki, który był wiceministrem finansów z czasów Platformy Obywatelskiej. Był ekonomicznym mózgiem ekipy Donalda Tuska i Jacka Rostowskiego. Senatorowie KO przekonują, że Kotecki utrzymuje bliskie relacje z Tuskiem, byłby człowiekiem lidera partii w RPP.
Trzecim kandydatem jest profesor Przemysław Litwiniuk, związany z PSL-em. W przeszłości był samorządowcem, działał m.in. przewodniczącym sejmiku województwa lubelskiego.
Wcześniej pojawiały się nieoficjalne informacje, że kandydatami Senatu do RPP mogą być m.in. były minister finansów Jacek Rostowski, była szefowa NBP Hanna Gronkiewicz-Waltz lub były prezes PKP Jakub Karnowski.
W przyszłym roku w czerwcu mija także kadencja szefa NBP Adama Glapińskiego. Według ustaleń RMF FM, prezydent Andrzej Duda skłania się ku ponownej nominacji Glapińskiego na to stanowisko. Niewykluczone jednak, że w obecnej sytuacji, gdy inflacja rośnie, a wielu krytykuje prezesa NBP za jego działania, głowa państwa może zmienić zdanie.
Inflacja obecnie wynosi 7,8 proc. i jest najwyższa w tym wieku. Rada Polityki Pieniężnej długo zwlekała z zacieśnianiem polityki pieniężnej, jednak od października regularnie podnosi stopy procentowe. Obecnie stopa referencyjna wynosi 1,75 proc. i wszystko wskazuje na to, że to nie koniec cyklu podwyżek.