Urlop macierzyński nie tylko dla matki, ale i dla ojca. Zgodnie z wczorajszą decyzją Sejmu, kobieta będzie mogła skrócić swój urlop macierzyński do szesnastu tygodni. Resztę czyli dziesięć pozostałych tygodni będzie mógł wziąć ojciec. W obu przypadkach pracodawcy byliby zobowiązani wyrazić na to zgodę.
W ten sposób posłowie odrzucili poprawkę Senatu do nowelizacji kodeksu pracy, przeciwną dzieleniu się rodziców urlopem. Przeciwko uelastycznieniu przepisów była AWS. Przed głosowaniem poprawek w Sejmie rozgorzała gorąca dyskusja. Sprawozdawca komisji sejmowej Antoni Szymański (AWS) przekonywał posłów do tego, że dzielenie się rodziców urlopem macierzyńskim to złe rozwiązanie. "Zmiana wprowadzi bałagan prawny, ojciec będzie mógł skorzystać z urlopu, ale nie będzie chciał, bo nie dostanie zasiłku macierzyńskiego - przysługuje on tylko matkom" - mówił. Powołał się na opinie prawne, które wskazywały m.in. na niekonstytucyjność tego rozwiązania. "Tak, są ekspertyzy zamówione przez klub AWS, ale jest też przeciwna - wykonana na zlecenie Unii Wolności" - podkreśliła Barbara Imiołczyk z UW (Unia Wolności była autorem pomysłu) pytając, dlaczego Szymański nie powołał się również na tę ekspertyzę. Zdaniem Henryka Goryszewskiego uelastycznienie sprawy urlopów macierzyńskich zagrozi, że pracodawcy będą zmuszali kobiety do skrócenia urlopu. "Istnieje niebezpieczeństwo, że fakultatywna część urlopu macierzyńskiego stanie się fikcyjną, ponieważ pracodawcy będą grozili represjami i usunięciem z pracy tych kobiet, które nie będą chciały zrezygnować z fakultatywnej części tego urlopu" - powiedział Goryszewski. Sejmowej dyskusji przyglądał się nasz reporter Tomasz Skory. Posłuchaj jego relacji:
Posłowie przyjęli, natomiast poprawkę Senatu dającą rodzinom zastępczym i adopcyjnym prawo do urlopów macierzyńskich. Kobiecie biorącej dziecko na wychowanie będzie przysługiwał 22-tygodniowy urlop do czasu ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Nasz szczeciński reporter, Michał Szpak sprawdził co sami zainteresowani, czyli ojcowie i mamy, sądzą o takim pomyśle:
Ciekawe czy zmieni się nazwa urlopów macierzyńskich na rodzicielskie. Taka nazwa obowiązuje w Szwecji.
foto RMF FM
08:10