Sejm uchwalił ustawę, która przewiduje obniżenie od 1 października 2017 r. wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Posłowie odrzucili wcześniej poprawki klubów PSL i Kukiz'15 do projektu ustawy. Za uchwaleniem ustawy zagłosowało 262 posłów. Przeciw było 149, a 19 się wstrzymało.
Obniżka wieku emerytalnego została uchwalona przez Sejm. Zamiast 67 lat dla wszystkich, ma być 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Ustawą zajmie się teraz Senat. Niższy wiek emerytalny wejdzie w życie 1 października przyszłego roku. Oczywiście, jeżeli ustawa zostanie zatwierdzona przez senat i prezydenta - ale to wydaje się przesądzone.
Tego dnia - momentalnie wiek emerytalny zostanie obniżony, nie będzie żadnego dodatkowego okresu przejściowego, czy stopniowego obniżania.
Niższy wiek emerytalny nie będzie przymusem. Kto będzie chciał, może pracować dłużej. Kto jednak wcześniej zakończy pracę, musi liczyć się z faktem, że jego emerytura będzie niższa co najmniej o jedną trzecią w porównaniu z wiekiem emerytalnym 67 lat.
Wczoraj w Sejmie podczas drugiego czytania projektu obniżającego wiek emerytalny posłowie Kukiz'15 oraz PSL zgłosili poprawki, jeszcze tego samego dnia zajęła się nimi komisja polityki społecznej i rodziny, która zarekomendowała ich odrzucenie.
Sejm odrzucił dziś poprawki - zgłoszoną przez Kukiz'15, która zakładała możliwość przechodzenia na emeryturę ze względu na staż pracy - 35 lat dla kobiet oraz 40 lat dla mężczyzn. Sejm odrzucił także poprawkę PSL, według której niektórzy rolnicy mogliby odchodzić na wcześniejszą emeryturę (kobiety w wieku 55 lat i mężczyźni w wieku 60 - po spełnieniu pewnych warunków) do końca 2022 r. Zgodnie z obecnymi przepisami, rolnicy mogą odchodzić na wcześniejszą emeryturę (po spełnieniu pewnych warunków) do końca 2017 r.
Prezydencki projekt, zapowiadany w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, trafił do Sejmu pod koniec listopada, pierwsze czytanie odbyło się na początku grudnia. W połowie stycznia komisja polityki społecznej przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu.
Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci - podnoszony jest stopniowo - kobiety osiągnęłyby go w 2040 r., a mężczyźni w 2020.
(mal+j.)