"Oczekuję, że ten kongres - w odróżnieniu od innych - przyniesie odpowiedź na najważniejsze pytania dotyczące naszej gospodarki". W ten sposób premier Beata Szydło zainaugurowała w Rzeszowie dwudniowy Kongres 590. Szefowa rządu poprosiła zgromadzonych przedsiębiorców, ekonomistów, urzędników, by naszkicowali rządowi mapę gospodarczą kraju. By pokazali czego biznes chce od polityków.
Odpowiedzialny rozwój będzie priorytetem rządu na kolejne miesiące - zapowiedziała premier Beata Szydło na Kongresie 590 w podrzeszowskiej Jasionce. Jak dodała, obowiązkiem rządu jest działać na rzecz obywateli.
Premier przypomniała, że w środę minął pierwszy rok rządów PiS.
To było dobre 12 miesięcy, kiedy ciężko pracując, zajęliśmy się sprawami zwykłych ludzi. Ten pierwszy czas był poświęcony przede wszystkim wzmacnianiu polskich rodzin, budowaniu godnego życia polskich rodzin, ich stabilizacji i bezpieczeństwa. Od dzisiaj przechodzimy do drugiego etapu, a ten drugi etap nazywa się odpowiedzialny rozwój - podkreśliła.
Odpowiedzialny rozwój będzie naszym priorytetem przez kolejne miesiące naszej pracy - zadeklarowała szefowa rządu. Jak oceniła, obowiązkiem rządu jest działać na rzecz obywateli.
Szydło powiedziała, że na kongresie spotykają się polskie władze, samorządowcy z polskimi firmami, które oparte są przede wszystkim na tradycjach rodzinnych, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę w biznesie. Są również (tutaj) przedstawiciele dużych, polskich przedsiębiorstw i spółek rozwiniętych, dobrze dających sobie radę na rynkach światowych - zaznaczyła.
Łączymy tutaj w tym miejscu to, co najlepsze, a najlepsze to polskie - przekonywała szefowa rządu.
Premier powiedziała też, że na kongresie chce rozmawiać m.in. o przyszłości, o tym, co zrobić, żeby polska przedsiębiorczość i gospodarka była "kołem zamachowym", prowadzącym do myślenia o ambitnych celach rozwojowych, żeby polska przedsiębiorczość i gospodarka była szansą dla młodych ludzi.
Zapowiedziała też, że na początek 2017 roku planowany jest w Warszawie kongres innowatorów z udziałem młodych ludzi z państw Grupy Wyszehradzkiej.
Kongres swoją nazwę wziął od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane lub dystrybuowane przez polskie firmy. Jego głównym organizatorem jest Fundacja im. Sławomira Skrzypka, b. prezesa NBP, który zginął w katastrofie smoleńskiej.
(j.)