Prawo i Sprawiedliwość utrzyma swoje wpływy w Komisji Nadzoru Finansowego. Premier Mateusz Morawiecki powołał właśnie dotychczasowego szefa KNF Jacka Jastrzębskiego na kolejną pięcioletnią kadencję.
Informację o ponownym powołaniu Jacka Jastrzębskiego na stanowisko szefa Komisji Nadzoru Finansowego podała jako pierwsza Interia.pl.
Decyzja Morawieckiego oznacza, że Jastrzębski będzie praktycznie nieodwoływalny z funkcji.
Tym samym potwierdziły się wcześniejsze informacje dziennikarzy RMF FM o tym, że premier Morawiecki nie zostawi Donaldowi Tuskowi decyzji o tym, kto będzie nowym szefem KNF.
Komisja Nadzoru Finansowego ma dwa potężne uprawnienia. Po pierwsze, jej zgoda jest wymagana do powołania nowych zarządów największych instytucji finansowych takich jak PKO BP, Pekao SA czy PZU. Nowa koalicja będzie więc miała problem, żeby przejąć kontrolę nad nimi.
Po drugie, KNF ma prawo do dyktowania bankom, na jakich zasadach mają udzielać kredytów, komu i jak mogą dzielić się zyskiem z budżetem państwa.
To oznacza, że mimo utraty władzy PiS zachowa duży wpływ na polską gospodarkę.
Podpisałem nominację pana profesora Jacka Jastrzębskiego. Pan profesor znakomicie sobie poradził z bardzo poważnymi perturbacjami na rynku finansowym w ostatnich pięciu latach - mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu dodał, że Jastrzębski jest doktorem habilitowanym, specjalistą prawa. Znakomicie się orientuje w specyfice prawa europejskiego, prawa finansowego. Ze świecą szukać lepszego fachowca, dlatego zdecydowałem się na przedłużenie misji pana profesora - poinformował Morawiecki.
Jacek Jastrzębski został przewodniczącym KNF w listopadzie 2018 r.
Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie KNF, Jacek Jastrzębski ma wykształcenie prawnicze, jest absolwentem i profesorem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, oraz ekonomiczne - jest absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył także prawniczy program Professional LL.M. na University of California, Berkeley w Stanach Zjednoczonych. Przez ponad dziesięć lat pełnił funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Prawnego Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego.
Zgodnie z ustawą o nadzorze nad rynkiem finansowym, premier może odwołać przewodniczącego Komisji przed upływem kadencji wyłącznie w przypadku: prawomocnego skazania za umyślne przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, rezygnacji ze stanowiska, utraty obywatelstwa polskiego lub utraty zdolności do pełnienia powierzonych obowiązków na skutek długotrwałej choroby, trwającej dłużej niż trzy miesiące.
Komisja Nadzoru Finansowego sprawuje nadzór nad sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym, ubezpieczeniowym, emerytalnym, nadzór nad instytucjami płatniczymi i biurami usług płatniczych, instytucjami pieniądza elektronicznego oraz nad sektorem kas spółdzielczych.
Do zadań Komisji należy ponadto podejmowanie działań służących prawidłowemu funkcjonowaniu rynku finansowego, podejmowanie działań mających na celu rozwój rynku finansowego i jego konkurencyjności, podejmowanie działań edukacyjno-informacyjnych w zakresie funkcjonowania rynku finansowego, udział w przygotowywaniu projektów aktów prawnych w zakresie nadzoru nad rynkiem finansowym, stwarzanie możliwości polubownego i pojednawczego rozstrzygania sporów między uczestnikami rynku finansowego.
Celem nadzoru nad rynkiem finansowym jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania tego rynku, jego stabilności, bezpieczeństwa oraz przejrzystości, zaufania do rynku finansowego, a także zapewnienie ochrony interesów uczestników tego rynku.
Nadzór nad działalnością Urzędu KNF sprawuje Prezes Rady Ministrów.