38,4 proc. respondentów deklaruje, że w ostatnich miesiącach zrezygnowali z wyjścia do kina czy teatru - wynika z sondażu IBRiS dla poniedziałkowej "Rzeczpospolitej". Trudna sytuacja gospodarcza, wysoka inflacja, rosnące raty kredytów, wzrost cen w sklepach nadwyrężyły portfele Polaków - ocenia dziennik.

"Rz" stwierdza na podstawie sondażu, że zaczyna się cięcie kosztów w domowych budżetach, a na pierwszy ogień idą wydatki na kulturę i rozrywkę. Obecna sytuacja w kraju uderza najmocniej w najbiedniejszych. "Im mniejszy dochód, tym większe cięcie wydatków, także na jedzenie" - czytamy.


W badaniu zapytano o to, czy w gospodarstwie domowym respondenta wprowadzono ostatnio jakieś oszczędności. 35,2 proc. pytanych przyznało, że dotyczą one kupowania mniejszych ilości jedzenia; 15,7 proc. poinformowało, że zaczęło kupować żywność gorszej jakości. 28,3 proc. respondentów odpowiedziało, że kupuje żywność i ubrania wyłącznie na promocjach.

Z sondażu wynika również, że 40,4 proc. osób ogranicza używanie samochodu i oszczędza na paliwie. 26,3 proc. respondentów odpowiedziało, że ogranicza temperaturę w domu z powodu kosztów energii.

30,3 proc. badanych zrezygnowała z planów urlopowych, a 33,6 proc. zrezygnowało z zakupu elektroniki, sprzętu AGD.

IBRiS przeprowadził badanie CATI w dniach 17-18 br. czerwca na 1000-osobowej grupie respondentów.

Stopa bezrobocia w maju wyniosła ponad 5 procent

Stopa bezrobocia w maju spadła do 5,1 proc. z 5,2 proc. w kwietniu - podał 24 czerwca Główny Urząd Statystyczny.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w maju 850,2 tys. wobec 878,0 tys. osób w kwietniu.

Wcześniej Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informowało, że według szacunków resortu stopa bezrobocia w maju wyniosła 5,1 proc.