Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało w czwartek wiążącą umowę długoterminową na zakup gazu ziemnego LNG z firmą Cheniere Marketing International - poinformował PGNiG w komunikacie. Dodano, że umowa została zawarta na 24 lata.
"Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. ("PGNiG", "Spółka") informuje, że w dniu 8 listopada 2018 r. zawarto, po uzyskaniu wymaganych zgód korporacyjnych, wiążącą umowę długoterminową sprzedaży / zakupu skroplonego gazu ziemnego ("LNG") z firmą Cheniere Marketing International, LLP ("Cheniere")" - czytamy w komunikacie spółki.
Jak dodano, umowa z Cheniere na dostawy do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu została zawarta na 24 lata. Dostawy LNG będą w ilości: w latach 2019 - 2022 ok. 0,73 mld m sześc. gazu po regazyfikacji łącznie w całym okresie; w latach 2023 - 2042 ok. 39 mld m sześc. gazu po regazyfikacji, łącznie w całym okresie, tj. ok. 1,95 mld m sześc. gazu po regazyfikacji rocznie.
Dostawy będą realizowane w formule Delivery Ex-Ship.
Jak napisano, "w ocenie zarządu PGNiG, warunki umowy z Cheniere, w tym konkurencyjna cena, są satysfakcjonujące w kontekście realizacji Strategii Grupy Kapitałowej PGNiG w zakresie rozwoju handlu LNG na rynkach światowych".
Duda mówił, że dziś obecne są w Polsce amerykańskie jednostki wojskowe.
Cieszę się, że ta współpraca rozwija się również w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Jeśli patrzę na to, to mogę powiedzieć śmiało: to jest właśnie prawdziwe partnerstwo transatlantyckie, to jest właśnie prawdziwe partnerstwo pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi, o którym także marzył kiedyś - mogę to powiedzieć z całą odpowiedzialnością - pan prezydent profesor Lech Kaczyński - powiedział Duda.
Podziękował firmie Cheniere Marketing International i PGNiG "za to, że ta umowa jest zawierana."
Wierzę w to, że współpraca pomiędzy firmami będzie układała się doskonale i że ten niezwykle ważny krok, niezwykle ważny, bo nie tylko oznaczający bliską współpracę między Polską i Stanami Zjednoczonymi, ale przede wszystkim w zakresie energii. Bo chcę jeszcze raz podkreślić, oznaczający długoletnią, długofalową współpracę, że on będzie wstępem do dalszych działań, które w tej materii będą realizowane - podkreślił
Te decyzje, które są podejmowane w Polsce, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, będą niezwykle istotne. (...) Jesteśmy dumni, że jesteśmy waszymi parterami - powiedział sekretarz ds. energii USA Rick Perry.
Wydaje mi się, że waga Polski dla Unii Europejskiej, dla relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a tym regionem świata, zajęło miejsce centralne, kiedy prezydent poprosił panią Georgettą Mosbacher, żeby została ambasadorem w Polsce - powiedział.
Podstawowymi terminalami załadunkowymi dla dostaw od Cheniere będą terminale skraplające Sabine Pass w Luizjanie oraz Corpus Christi w Teksasie, USA.
(ag)