Obniżka akcyzy, ale także VAT-u i podatku od sprzedaży detalicznej - to główne założenia tarczy antyinflacyjnej. Szczegóły pakietu przedstawił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Potwierdziły się tym samym wcześniejsze doniesienia dziennikarzy RMF FM.
Jak udało się ustalić dziennikarzowi RMF FM, tarcza antyinflacyjna zakłada, że od 1 stycznia 2022 roku do 31 maja zawieszony zostanie pobór podatku od sprzedaży detalicznej paliw. Po drugie, obniżona zostanie akcyza i to do najniższego dopuszczalnego unijnym prawem poziomu. Te działania powinny obniżyć ceny paliw o kilkadziesiąt groszy za litr.
Dzisiaj proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły ludziom, aby złagodzić skutki inflacji. Tak było kiedyś, gdy wdrożyliśmy tarczę antykryzysową, dzisiaj wdrażamy tarczę antyinflacyjną - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
Dodał, że inflacja jest konsekwencją pandemii, a dokładnie pakietów pomocowych, jakie wpływają na inflację i faktu, że gospodarki wychodzą z pandemii.
Aby złagodzić, zamortyzować, zbuforować ten wzrost inflacji robimy to, co w naszych rękach, w naszej mocy, żeby ludziom łatwiej byłoby przejść przez ten okres najbliższych miesięcy, może nawet paru kwartałów. Prezentujemy pierwszą serię działań, która mam nadzieję, że zamortyzuje to uderzenie inflacyjne. Jak trzeba będzie, w przyszłości w kolejnych kwartałach podejmiemy kolejne działania. Ten obszar będzie obejmował trzy zasadnicze miejsca, które bolą Polaków: cen paliw, cen energii i cen żywności - mówił szef rządu.
Jeżeli natomiast chodzi o gaz ziemny, który jest dostarczany do gospodarstw domowych, to tu nastąpi czasowa obniżka podatku VAT-u z 23 do 8 procent. To rozwiązanie zostanie wprowadzone od stycznia do marca 2022 roku.