Amerykanie żegnali wczoraj w Nowym Jorku, Waszyngtonie i w Shanksville w Pennyslvanii swoich najbliższych, ofiary ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Wraz z Amerykanami pamięć ofiar uczcił cały świat.
W Ground Zero W Nowym Jorku odczytano nazwiska wszystkich osób, które zginęły w wieżach World Trade Center. Ceremonię rozpoczął były burmistrz Nowego Jorku Rudolf Giuliani, jeden z bohaterów tamtych dni. Pod gruzami bliźniaczych wież World Trade Center zginęło ponad 2,8 tys. ludzi.
Uroczystości rozpoczęły się o 8.46 czasu nowojorskiego, dokładnie rok od chwili, gdy pierwszy samolot pasażerski porwany przez terrorystów uderzył w północną wieżę WTC. Przerywał je kilkakrotnie dźwięk dzwonów: po raz pierwszy rozległy się o 15.03 czasu polskiego – wtedy drugi samolot wbił się w południową wieżę WTC, potem o 16.05, gdy wieża runęła i ostatni raz o 16.28, kiedy zawaliła się wieża północna.
Uroczystości odbyły się także przed Pentagonem w Waszyngtonie, w który uderzył trzeci opanowany przez terrorystów samolot, oraz w Pensylwanii. To tam spadł kolejny samolot, którym terroryści najprawdopodobniej zamierzali uderzyć w Kongres lub Biały Dom.
Nie udało im się to jedynie dzięki bohaterskiej postawie pasażerów, którzy usłyszawszy, że w kabinie pilotów są uzbrojeni napastnicy, stoczyli z nimi walkę. Niestety, wszyscy zginęli. To była pierwsza zwycięska bitwa w wojnie z terroryzmem - tak dzisiaj mówi się o tym, co stało się na pokładzie United 93.
Pamięć ponad 3 tys. ofiar 11 września uczczono także w Polsce. O 14.46 w wielu miastach rozległy się syreny. Na ulicach jeździły samochody z amerykańskimi flagami. Przed ambasadę amerykańską w Warszawie, podobnie jak rok temu, przyszło wielu Polaków.
W samo południe w Parku Skaryszewskim w Warszawie odsłonięty został pomnik Polaków, ofiar ataku na Nowy Jork. Na uroczystość przybyli nowojorscy policjanci i strażacy polskiego pochodzenia, którzy przyjechali do Polski specjalnie, by wziąć udział w obchodach.
Wystawę kilkudziesięciu fotografii Nowego Jorku sprzed 11 września i po zamachu otwarto w Muzeum Narodowym w Warszawie. Na uroczystości byli nowojorscy strażacy i policjanci. Krótkie koncerty dali Tomasz Stańko, Włodzimierz Nahorny i Michał Urbaniak.
Foto: Archiwum RMF
09:05