Spada liczba matek, które wolą zajmować się swoimi rodzinami niż szukać etatu - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". "DGP" przytacza dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że w pierwszym kwartale tego roku liczba kobiet biernych zawodowo z powodów rodzinnych wyniosła 1,57 miliona: to o mniej więcej 30 tysięcy mniej niż na koniec 2016 roku.

To istotna różnica, bowiem przez cały ubiegły rok grupa kobiet, które nie szukały pracy, bo zajmowały się bliskimi, dynamicznie rosła. Przez wzgląd na swoje rodziny z pracy zawodowej zrezygnowało 148 tysięcy kobiet.

Część ekspertów wiązała to z uruchomionym właśnie programem "Rodzina 500 plus". Argumentowali, że te dodatkowe pieniądze na dzieci działają demotywująco na część kobiet - zwłaszcza te, które zarabiały mało i miały kilkoro dzieci. Twardych dowodów na poparcie tej tezy nadal jednak nie ma.

Z wcześniej publikowanych badań, prowadzonych m.in. przez Narodowy Bank Polski, wynikało, że w 14 procentach ankietowanych firm program 500+ mógł mieć wpływ na decyzje kobiet o odejściach z pracy. Ale równocześnie wywołał inne zjawisko: podwyżki płac.


(e)