Polska przegrała ws. papierosów mentolowych w unijnym Trybunale Sprawiedliwości. Chodzi o skargę złożoną przez poprzedni rząd, na unijne przepisy zakazujące produkcji tego rodzaju papierosów. Trybunał Sprawiedliwości uznał, że zakaz jest zgodny z unijnym prawem.

Polska złożyła skargę w 2014 roku argumentując, że zakaz spowoduje "istotne konsekwencje gospodarcze". Polski rząd twierdził również, że papierosy mentolowe są obecne na rynku polskim od 1953 roku i  powinny być traktowane jak "wyroby tradycyjne". To głównie PSL w ówczesnym rządzie naciskało na obronę tego rodzaju papierosów.

Dzisiejsza decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE oznacza to, że papierosy mentolowe, będą dostępne na rynku tylko do 2020 roku, a potem bezpowrotnie znikną z półek sklepowych.

To nie tylko problem dla palaczy, ale także dla plantatorów tytoniu i polskiej gospodarki. Produkcja innych papierosów smakowych np. waniliowych czy czekoladowych będzie zakazana od 20 maja, kiedy wejdzie w życie unijna dyrektywa tytoniowa. Już wkrótce na pudełkach pojawią się także drastyczne zdjęcia organów zniszczonych przez palenie papierosów.

DRASTYCZNE ZDJĘCIA NA OPAKOWANIACH PAPIEROSÓW. ZOBACZ>>>>>>

"Mentol, podobnie jak inne charakterystyczne aromaty, może zasadniczo skutkować złagodzeniem lub zatuszowaniem na ogół ostrego, wręcz gryzącego smaku dymu tytoniowego. W ten sposób powstaje poważne zagrożenie, że papierosy aromatyzowane ułatwią niepalącym rozpoczęcie konsumpcji tytoniu, a palaczom z przyzwyczajenia utrudnią zerwanie z uzależnieniem" - czytamy w opinii Trybunału Sprawiedliwości UE. 

W Polsce papierosy mentolowe produkuje sześć fabryk. Na eksport trafia ok. 70 proc. produkcji, z czego 50 proc. na rynki państw członkowskich UE.

(ug)