Chiny, oskarżone przez Stany Zjednoczone na forum Światowej Organizacji Handlu o nieuczciwe praktyki handlowe, bronią swego stanowiska, zapowiadając wystąpienie do WTO z własnym wnioskiem przeciwko Stanom Zjednoczonym. Chodzi o amerykański zakaz importu chińskiego drobiu.

Stany Zjednoczone rozpoczęły we wtorek postępowanie przeciwko Chinom w ramach Światowej Organizacji Handlu z powodu stosowanych przez ten kraj ograniczeń eksportowych na surowce. Unia Europejska zapowiedziała, że przyłączy się do amerykańskich działań po tym, jak nie udało się przekonać Chin do zmniejszenia taryf eksportowych i podniesienia kwot na surowce takie jak cynk, cyna, wolfram i fosfor.

Jak zakomunikowało natomiast w środę chińskie Ministerstwo Handlu, celem takich ograniczeń jest ochrona własnego środowiska i zasobów naturalnych oraz realizacja zobowiązań handlowych kraju. Jednocześnie resort zapowiedział formalne wystąpienie do WTO w sprawie amerykańskiego zakazu importu chińskiego drobiu.

Zdaniem zachodnich rządów, potrzebujące surowców Chiny ograniczają eksport surowców wykorzystywanych do produkcji m.in. stali, półprzewodników, samolotów, mimo iż Pekin obiecał wyeliminować podatki i obciążenia nałożone na eksport. Obietnica padła w 2001 roku, kiedy Chiny przyłączyły się do WTO. Stany Zjednoczone i Unia Europejska twierdzą, że ograniczenia uderzają w zagraniczne firmy, dając chińskim przedsiębiorstwom nieuczciwą przewagę.